Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 27 stycznia świat wsłucha się w głos ocalałych z Auschwitz

27 stycznia 2020 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. I choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci. To stąd – spod bramy Birkenau – popłynie głos ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata.

W obchodach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także delegacje państwowe z kilkudziesięciu krajów. Główne obchody rozpoczną się o godzinie 15.30 przed Bramą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Ramowy program wydarzeń rocznicowych:

• powitanie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
• GŁÓWNE WYSTĄPIENIA – Ocalali z Auschwitz
• wystąpienie przedstawiciela “Filarów Pamięci”
• podziękowania dyrektora Miejsca Pamięci dr. Piotra M.A. Cywińskiego
• modlitwy ekumeniczne

Następnie pod pomnik znajdujący się pomiędzy ruinami komór gazowych i krematoriów II i III przejdzie delegacja Ocalałych, której towarzyszyć będą szefowie delegacji państwowych. Zapalone znicze upamiętnią wszystkie ofiary obozu Auschwitz.

Najważniejszymi uczestnikami obchodów będą byli więźniowie Auschwitz. Szacujemy, iż 27 stycznia 2020 r. do Miejsca Pamięci przyjedzie nawet ponad 120 ocalałych. Zapraszamy wszystkich byłych więźniów obozu – każdego z nich z jedną osobą towarzyszącą. Informacje kontaktowe do zespołu organizacyjnego rocznicy znaleźć można tutaj.

– Byli więźniowie już teraz kontaktują się z nami. Widać, jak wielkie znaczenie będzie miała dla nich wizyta w Miejscu Pamięci. Mają oni nadzieję, że wraz z nimi ofiary Auschwitz upamiętniać będzie cały świat, a w słowa ostrzeżenia płynącego z ich tragicznych losów wsłuchiwać się będą przywódcy, którzy decydują o naszych losach dziś i w przyszłości – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

W obchodach wezmą także udział delegacje z kilkudziesięciu krajów świata. – Mamy już kilkanaście potwierdzeń na najwyższym szczeblu, nie wszystkie jeszcze oficjalne. Choć zdaję sobie sprawę, że przedstawiciele mediów w poszczególnych krajach będą próbować zdobyć te informacje jako pierwsi, jeszcze w październiku będziemy chcieli przedstawić listę pierwszych potwierdzonych gości – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum. – W niedługim czasie na stronie 75.auschwitz.org zostaną również zamieszczone pierwsze informacje dla dziennikarzy oraz stacji telewizyjnych zainteresowanych transmisją wydarzenia – dodał Bartosz Bartyzel.

W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1500 byłych więźniów. W 2015 r. do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii Auschwitz.

Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.

75. rocznica wyzwolenia
niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady
Auschwitz-Birkenau – 27 stycznia 2020 r.

15.30 – GŁÓWNE OBCHODY PRZED BRAMĄ ŚMIERCI BYŁEGO OBOZU AUSCHWITZ II-BIRKENAU

• powitanie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
• WYSTĄPIENIA GŁÓWNE – Ocalali z Auschwitz
• wystąpienie – Przedstawiciel  „Filarów Pamięci”
• podziękowania – Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński
• modlitwy ekumeniczne

17.00 – ODDANIE HOŁDU OFIAROM PRZY POMNIKU W BIRKENAU

Delegacja Ocalałych oraz szefowie delegacji państwowych

auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Walczymy z nazewnictwem „polskie obozy zagłady” a sami ogłaszamy światu, że są „Ofiary Oświęcimia”, „Więźniowie Oświęcimia” zawarte w nazewnictwie ulic rozsianych po całym kraju

  2. Świat ciągle mówi o „polskich obozach koncentracyjnych”.

    Co dopiero dwa holenderskie portale, gelderlander.nl i ad.nl w swoich artykułach podtrzymują oszczercze sformułowania o istnieniu „polskich obozów”.

    Artykuł z gelderlander.nl dotyczy upamiętnienia w miejscowości Alverna postaci Davida van der Reisa, Żyda, który trafił do niemieckiego obozu w Sobiborze. Wzmiankując o tym obozie zagłady, autor artykułu określił go jako „polski obóz koncentracyjny” („Poolse concentratiekamp”).

    Z kolei artykuł na portaluad.nl dotyczy Petera Gobetsa, 72-letniego mieszkańca Hagi, którego przodkowie zostali zamordowani w obozie w Sobiborze. Na określenie tego obozu autor tekstu użył sformułowania „polski obóz zagłady” („Poolse vernietigingskamp”).

Send this to a friend