Informacje

Optymalizacja internetu kluczem jakościowej gry

Czy doświadczasz podczas gry problemów z połączeniem internetowym w trakcie gry? Wejdź i poznaj najlepsze sposoby na optymalizację swojego połączenia z siecią.

Jak zoptymalizować prędkość Internetu pod kątem gier

Superszybki komputer z wysokiej klasy komponentami, ale bez najlepiej dopasowanego połączenia z Internetem pogorszy Twoje wrażenia w grach. Osoba korzystająca z wolniejszego komputera, ale z szybszym połączeniem internetowym, na pewno będzie grać lepiej i z większą satysfakcją.

Wyobraź sobie, że jesteś graczem kasynowym, właśnie odebrałeś bonus za rejestracje bez depozytu i chcesz pograć na automatach. Włączasz grę, natomiast co kilka rund, na ekranie pojawia się komunikat o jej przerwaniu, a obraz staje się czarny. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Jedynie odświeżyć stronę i zacząć grę od nowa. Niestabilne połączenie z siecią jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, jakiej może doświadczyć gracz.

Najwyraźniej nie istnieją żadne magiczne sztuczki, które pozwoliłyby zoptymalizować szybkość Internetu pod kątem gier. Jednak w jakiś sposób prędkość Internetu decyduje o tym, jakie wrażenia będziesz miał podczas zabawy.

Jak dotąd przewód LAN przez router lub łącze szerokopasmowe (Ethernet) jest uważane za jedno z najlepszych połączeń dla gier komputerowych. Przewód LAN jest wymagany do połączenia z routerem w przypadku adaptera/złącza Wi-Fi. Jednocześnie transmisja danych przez sieć komórkową za pomocą złącza Wi-Fi z hotspotu jest najbardziej nieefektywna w przypadku gier online.

Najlepsza prędkość połączenia internetowego dla gier

Większość producentów gier zaleca prędkość pobierania 5 Mb/s i prędkość wysyłania 2 Mb/s. Niefortunne jest jednak to, że połączenie internetowe o największej prędkości może nie oferować najlepszych możliwych wrażeń, co prowadzi do próby optymalizacji połączenia internetowego. Często pomimo tego, że prędkość pobierania wynosi 100 Mb/s w tle mogą być uruchomione inne aplikacje obciążające łącze, które zakłócają połączenie w danej grze.

Poniżej zostały zaprezentowane sposoby, które mogą przywrócić Ci radość z grania w swoje ulubione gry bez żadnych problemów z siecią.

Zrób test szybkości Internetu

W przypadku lagów należy przede wszystkim sprawdzić połączenie internetowe. Prędkość wysyłania jest bardzo ważna w przypadku gier online. Kiedy wielu użytkowników korzysta ze wspólnego łącza internetowego, prędkość pobierania również odgrywa istotną rolę.

 

Test prędkości można przeprowadzić za pomocą narzędzia Speedtest firmy Ookla lub innej wiarygodnej witryny. Wszystkie poniższe wskazówki dotyczące optymalizacji połączenia internetowego przyniosą ulgę i pomogą poprawić wrażenia z gier:

Użyj VPN

Sieci VPN mogą nieznacznie spowolnić połączenie internetowe, ponieważ dodają dodatkową warstwę szyfrowania. Jeśli spróbujesz połączyć się z serwerem w kraju, który jest daleko od Ciebie, możesz doświadczyć opóźnienia podczas przeglądania stron.

Ponadto w przypadku sieci VPN z ograniczoną liczbą serwerów spowolnienie prędkości Internetu jest oczywiste, ponieważ serwery mogą być przeciążone. Jednak korzystanie z dobrej sieci VPN o dużej szybkości może faktycznie pomóc w przyspieszeniu połączenia ze względu na dławienie przepustowości.

Ponownie uruchom router

Ponowne uruchomienie routera/modemu to pierwsza i najważniejsza metoda naprawy, która może pomóc w odświeżeniu połączenia internetowego i zwiększeniu jego szybkości. Raz na miesiąc spróbuj zresetować router/modem i ponownie uruchomić urządzenie, aby rozwiązać wszelkie problemy.

Zmień położenie routera (jeśli korzystasz z Wi-Fi)

Gry online w dużej odległości od routera mogą często powodować problemy, ponieważ im większa odległość dzieli Cię od routera, tym wolniejsza będzie prędkość Internetu. Zakłócenia elektroniczne, odległość, duża liczba użytkowników w sieci i wszelkie inne przeszkody (sufit, ściany itp.) to czynniki, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ jest to połączenie bezprzewodowe.

Aktualizuj pakiet szerokopasmowy

Uaktualnienie pakietu szerokopasmowego to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie szybkości Internetu i zmniejszenie opóźnień w grach. Wybierz najlepsze ultraszybkie, pełnowymiarowe łącze szerokopasmowe w zależności od obszaru i lokalizacji, ponieważ zakupy online, strumieniowe przesyłanie ulubionych programów i gry online nie powinny być zakłócane tylko z powodu lokalizacji.

Unikaj jednoczesnego uruchamiania wielu urządzeń i programów

Procesy i programy działające w tle na komputerze zużywają przepustowość łącza, minimalizując prędkość połączenia internetowego. Aby zmaksymalizować prędkość połączenia dla gier, należy unikać ograniczania liczby urządzeń współdzielących Wi-Fi, a także dodatkowego przeglądania stron internetowych, pobierania i strumieniowego przesyłania filmów.

Nie graj na odległych serwerach

W większości przypadków najlepszym wyborem jest granie na najbliższym serwerze gry. Przez najbliższy serwer rozumiemy serwer gry znajdujący się w Twoim kraju lub na Twoim kontynencie. Im bliżej Ciebie znajduje się serwer, tym lepiej, ponieważ ma to pozytywny wpływ na ping i opóźnienia, a tym samym zapewnia szybszą komunikację.

Włącz usługę Quality of Service (QoS)

Quality of Service to funkcja w większości routerów, która pozwala wybrać rodzaj ruchu internetowego, który powinien mieć priorytet. Wybranie ruchu związanego z grami jako najważniejszego i największego priorytetu zdecydowanie poprawi szybkość Internetu w grach. Sprawdź, czy Twój router ma funkcję QoS; jeśli tak, poszukaj dostępu do niej, ponieważ różne routery mają różne sposoby uzyskiwania dostępu do ustawień QoS.

Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów

Jeśli grasz na wspólnym komputerze, przeskanuj go za pomocą skanera antywirusowego, ponieważ wirusy ukrywają się na nim i wyczerpują niezbędne zasoby. Wirusy powodują obniżenie szybkości połączenia internetowego na wszystkich urządzeniach.

Podsumowanie

Lagi w grach to jedna z najbardziej frustrujących rzeczy, jakich może doświadczyć gracz. Sposoby wymienione w tym artykule mogą zminimalizować lagi i utrzymać pozytywne wrażenia z gry. Stale sprawdzaj swój sprzęt i nie oszczędzaj nawet na okablowaniu, ponieważ każdy czynnik może powodować potencjalne opóźnienia.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend