Informacje

Ocieplanie poddasza – ważne informacje, o których nie możesz zapomnieć

Ocieplanie poddasza – ważne informacje, o których nie możesz zapomnieć. Wszyscy wiedzą, że prawidłowe ocieplanie poddasza niesie za sobą same korzyści. Sprawdź czy na pewno znasz wszystkie zasady skutecznego ocieplania poddasza.

Nie od dziś wiadomo, że ocieplanie poddasza domu jest nieodłącznym elementem każdej budowy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do ocieplania poddasza stosowano materiały naturalnego pochodzenia. Niestety takie rozwiązanie okazywało się niezwykle nieskuteczne, jednakże wówczas nie było innych możliwości. Na szczęście dziś istnieją rozmaite materiały, a także różne sposoby na ocieplanie poddasza. Jednakże, aby finalnie ocieplanie poddasza przyniosło wymierne korzyści, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Sprawdź o czym należy pamiętać ocieplając poddasze.

Wszystko co musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz ocieplanie poddasza:

Odpowiedni materiał

Jeszcze do niedawna najpopularniejszy był styropian, później rynek podbiła wełna. Dziś to ocieplanie poddasza pianką cieszy się ogromnym powodzeniem. Bez względu na metodę ocieplania poddasza, warto użyć wyłącznie wysokiej jakości materiałów, których zastosowanie przyniesie w przyszłości korzyści dla domu i portfeli domowników. Warto jednak zaznaczyć, że choć materiał, którego użyjemy do ocieplania poddasza jest kwestią indywidualną, to jednak nie należy zapomnieć, że rodzaj materiału powinien być ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb i charakteru danego budynku.

Warstwy

Niektórzy, chcąc oszczędzić, stwierdzają, że ocielenie poddasza jedną warstwą wybranego przez siebie materiały będzie w pełni wystarczająca. Niestety często w praktyce okazuje się, iż jest to ogromny błąd. A wszystko dlatego, że niewielka kwota oszczędzona na kosztach materiału, odbija się później na wysokości rachunków za ogrzewanie, a także wpływa negatywnie na komfort wszystkich domowników. Każdy powinien wiedzieć, że jedna warstwa to zdecydowanie za mało.

Luki i przestrzenie

Ocieplanie poddasza nie jest prostym zadaniem. Materiał ociepleniowy musi dokładnie wypełnić wszystkie luki. Nieocieplone przestrzenie sprzyjają tworzeniu się mostków termicznych, co niestety powoduje, że ciepło nieustannie ucieka z wnętrza budynku. Nieprawidłowe ocieplenie poddasza może nieść za sobą ogromne straty finansowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprężystego materiału, który skutecznie wypełni każdą szczelinę. Choć w przypadku styropianu lub wełny często jest to kłopotliwe, a czasem wręcz niemożliwe, to na szczęście ocieplanie poddasza pianką natryskową bez problemu spełni swoje zadanie.

Hałasy z zewnątrz

Jeśli dom znajduje się na odludziu, to nie ma większej konieczności tłumienia dźwięków. Jeśli natomiast budynek znajduje się w sąsiedztwie innych domów, placów zabaw, a także ruchliwych ulic, warto wybrać materiał, który dodatkowo wygłuszy dźwięki pochodzące z zewnątrz. Nie da się ukryć, że niepożądane odgłosy pochodzące z poza budynku po pewnym czasie mogą okazać się irytujące, co z kolei wpłynie negatywnie na samopoczucie domowników.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend