Informacje

Nordic walking? Idealny dla kręgosłupa.

Bóle odkręgosłupowe nie są niczym przyjemnym. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, skrzywienia, lekkie urazy niosą ze sobą często trudne do zniesienia i wyeliminowania dolegliwości bólowe.

Jakie kijki wybrać?

Wybór sprzętu do nordic walking jest ogromny. Nie chodzi tu tylko o kolor, rodzaje rączek, zestawy gumowych nakładek na końcówki kijków. Najważniejsza sprawa dotyczy tego, czy są chcemy mieć kije składne czy tez jednolite, dopasowane do wzrostu. Które wybrać? Jak zwykle zdania są podzielone. Najlepiej byłoby mieć dwie pary.  Składane, poręczniejsze na wyjazdy, które można wrzucić dosłownie wszędzie – do bagażnika, plecaka, torby i drugie jednolite, które nigdy się nie rozkręcą (przynajmniej nie powinny) i są naprawdę stabilne. Wszystko zależy też od firmy. Jeśli kupisz w zaufanym miejscu, kijki bardzo dobrej jakości, nie powinno być żadnych problemów podczas ich użytkowania. Nieważne, czy będą składane czy też nie. Zawsze więc warto odwiedzać (online i na miejscu) sklepy oferujące towar z wysokiej półki, tak jak to jest np. tutaj https://kronos-shop.pl/ i cieszyć się długie lata z zakupionego sportowego sprzętu.

Dobre kije pomogą zadbać o zdrowie

Jak wiadomo, sport to zdrowie, ale w granicach rozsądku i swoich możliwości. Zawsze należy dopasować ćwiczenia i czas aktywności fizycznej do swoich predyspozycji, schorzeń i osobowości. Co dla jednego będzie miłym odpoczynkiem, drugiemu nie przyniesie żadnej frajdy. Nie warto się więc katować i iść za duchem czasu, ale zainwestować w optymalnie dobrany dla siebie sprzęt i zadbać o zdrowie. Dlaczego kije? Jeśli zafascynują kogoś tradycyjne „kijki” to świetnie! Są idealne do codziennej dawki aktywności na świeżym powietrzu, w różnych warunkach pogodowych. Przede wszystkim wskazane są osobom, które chcą zadać o kręgosłup, ponieważ nordic walking bardzo dobrze odciążają go i eliminują dolegliwości bólowe. Oprócz tego można wzmocnić gorset mięśniowy klatki piersiowej, pleców oraz wymodelować ręce i nogi. Warunek jest jeden! Umiejętne chodzenie z kijkami, długi krok i zamaszysty ruch ręką. Dużo osób spaceruj z kijkami, lekko się nimi podpierając, a to zdecydowanie nic nie pomaga! Co najwyżej może urozmaicać spacer i stanowić podporę dla ciała.

Jeśli ktoś chodzi prawidłowo z nordic walking, mocno się odpycha, a ręce i nogi pracują równo, naprzemiennie. Tylko wtedy można powiedzieć, że spacerujący z kijkami odnosi realnie jakieś korzyści zdrowotne.

Gdzie zdobyć wiedzę?

Jest masa stron internetowych oraz for tematycznych poświęconych nordic walking. Można też poszukać grup na fb i zapisać się, biorąc czynny udział w dyskusjach. Najlepiej jednak przynależeć do grupy ludzi, którzy organizują się w grupy (samodzielnie lub  z instruktorem) i zacząć swoją przygodę z kijkami na poważnie. Jak wiadomo trening czyni mistrza więc zdecydowanie trzeba chodzić regularnie i poszerzać wiedzę na temat tego sportu, który zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Co jest stawką? Zdrowie, dobre samopoczucie i satysfakcję z opanowania nowych umiejętności. Co ważne, z kijkami można też wykonywać różne ćwiczenia, czyli połączyć dwie rzeczy w jednym. Zdecydowanie warto!

Materiał powstał we współpracy z Partnerem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend