Informacje

Najlepsze narzędzia – kryteria wyboru

Rankingów najlepszych narzędzi powstało już całkiem sporo, ale wszystkie mają dokładnie tę samą wadę: albo bazują tylko na jednym kryterium, albo w ogóle nie jest w nich zaznaczone, na jakiej podstawie ułożono taki czy inny szereg. Warto więc znać kilka zasad, które pozwolą na szybko ułożyć na własny użytek dowolny ranking narzędzi.

Trwałość – główne kryterium

Trwałość narzędzi ma podstawowe znaczenie, dlatego dobrze jest zawsze właśnie od tego kryterium wychodzić. Nie oznacza to, że bezwzględnie najlepsze będą najtrwalsze narzędzia. Trzeba odnieść to zawsze do własnych potrzeb – dla elektryka, który codziennie naprawia instalacje, trwałość obcinaczek do izolacji będzie oceniana zupełnie inaczej niż dla majsterkowicza, który po takie narzędzie sięga parę razy w miesiącu. Generalnie zatem należy szukać zawsze najtrwalszego narzędzia określonej klasy. Ponieważ jednak „klasę” też niełatwo ocenić, potrzebne jest drugie kryterium.

Marka – szybka ocena jakości

Aby ocenić ogólną jakość konkretnego narzędzia, trzeba by mieć nie tylko nowoczesne laboratorium, ale też rozbudowaną skalę porównawczą. Jak doradzają eksperci serwisu budowlany.eu, w prostszy sposób można oszacować jakość, patrząc na etykietę producenta. Mimo że metoda ta nie jest niezawodna, to zwykle sprawdzenie tylko nazwy producenta może dać odpowiedź na pytanie o klasę narzędzi. Warto w celu wyrobienia sobie zdania nie ograniczać się tutaj jedynie do lektury forów internetowych, ale bazować też na własnym doświadczeniu.

Warto tu też dodać, że ocena po kraju pochodzenia jest kiepskim sposobem – większość narzędzi produkowana jest w Chinach, a to, że któreś pochodzi z Niemiec czy USA, od lat już nie oznacza, że jest wyższej jakości niż wyrób z Państwa Środka.

Staranność wykonania

Nawet w przypadku narzędzi nieużywanych do prac precyzyjnych, staranne wykonanie jest atutem. Brak nadlewek i elementów form technicznych zawsze świadczy o wyższej jakości materiału i bardziej dopracowanym procesie produkcyjnym lub przynajmniej dokładniejszej kontroli jakości. Nawet jeśli bezpośrednio nie wpływa to na łatwość wykonywania pracy, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dokładniejsza kontrola jakości w fabryce narzędzi, to ich równiejsza jakość w sklepach.

Cena

Idealna byłaby sytuacja, w której budżet nie stanowiłby ograniczenia. Nie należy jednak ceny traktować jako podstawowego wyznacznika. Dobre narzędzia nie są tanie, tanie zwykle nie są dobre. I to też nie znaczy, że trzeba kupować najdroższe z dostępnych. Jeśli producent wyróżnił w ofercie segment profesjonalny, półprofesjonalny i ekonomiczny, to warto swoje potrzeby określić właśnie w tej skali i wybrać narzędzia z określonego przedziału cenowego. Zakup najdroższych narzędzi do sporadycznego użytku to najczęściej wyrzucony pieniądz, ale z drugiej strony – zakup najtańszych dla dość wymagających zadań to też jedynie ukryty koszt zakupu kolejnych, tym razem już lepszych akcesoriów.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend