Informacje

Na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Piaskowanie konstrukcji stalowych wykorzystywane jest głównie w celu zapewniania jeszcze większej trwałości metali. To właśnie dzięki temu działaniu możliwe staje się zmniejszanie wszelkich wewnętrznych oraz zewnętrznych uszczerbków metali. Dlatego też firmy takie, jak np. blastech.pl oferują piaskowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ta czynność i jak jest wykonywana, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Piaskowanie metali — czym tak naprawdę jest?

Głównym celem piaskowania jest doprowadzenie do oczyszczania metali, ale także do ścierania powierzchni metalicznej. Ta ostatnia czynność odbywa się przy użyciu specjalistycznego urządzenia wytwarzającego sprężone powietrze lub pył. Takie działanie skutkuje uzyskaniem efektu, który jest bardzo zbliżony do szlifowania. Jednak ma to miejsce jedynie wtedy, gdy firma korzysta ze specjalistycznych urządzeń, a pracownik, który wykonuje swoje obowiązki, dokonuje tego z wielką starannością. Bardzo ważne jest również to, aby zawsze po wykonaniu tej czynności dokonać zabezpieczenia metali przede wszystkim przed warunkami atmosferycznymi.

Różnica między szlifowaniem a piaskowaniem

Bardzo ważne jest jednak dostrzeżenie faktu, iż szlifowanie i piaskowanie nie są tożsamymi czynnościami. Różnica między nimi jest dość wyraźna, gdyż piaskowana powierzchnia staje się znacznie równiejsza od szlifowanej, ale jednocześnie jest też lekko szorstka w dotyku. Dzięki temu znakomicie nadaje się do pomalowania.

W jaki sposób odbywa się piaskowanie konstrukcji stalowych?

Jeśli chodzi o to, jak wygląda zabieg związany z piaskowaniem, to cały proces odbywa się w następujący sposób:

  • dzięki uderzeniom drobinami piasku, przy specjalnie dopasowanym ciśnieniu dochodzi do oczyszczenia wybranej powierzchni,
  • do wykorzystania tej zaawansowanej technologii wykorzystywany zostaje dokładnie oczyszczony piasek. W ostateczności istnieje możliwość zastąpienia piasku także innymi materiałami, takimi jak śrut, rozdrobnione szkło, czy też łupiny orzechów. Dobór tworzywa musi być zawsze ściśle dostosowany do powierzchni, która ma zostać oczyszczona.

W jaki sposób zachować bezpieczeństwo podczas piaskowania?

Dawniej bardzo często do piaskowania wykorzystywany był piasek kwarcowy, który wywoływał bardzo groźne choroby pylicze. Obecnie na szczęście większość firm rezygnuje z niego, dbając w ten sposób o zdrowie pracowników. Bardzo ważne jest również to, aby dowiedzieć się, czy piasek kwarcowy nie został dodany także do innych materiałów, gdyż w takich przypadkach również stanie się on zagrożeniem. Wbrew pozorom osoba wykonująca piaskowanie musi zadbać także o inne kwestie, które zapewnią jej większe bezpieczeństwo podczas pracy, chodzi tutaj o:

  • wkładanie ubrania ochronnego — bardzo ważne jest to, aby strój był zaprojektowany w taki sposób, aby miał dobrą wentylację,
  • dostęp do świeżego powietrza, które nie tylko podnosi jakość pracy, ale też wspomaga zdrowie osoby zatrudnionej.
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend