Informacje

Na co zwracać uwagę wybierając olej samochodowy?

Silnik to serce samochodu, dlatego aby auto dobrze funkcjonowało trzeba dbać przede wszystkim właśnie o silnik. Jedną z najważniejszych kwestii jest jego odpowiednia konserwacja i dobór odpowiedniego oleju. Sklepy specjalizujące się w sprzedaży olejów silnikowych oferują szeroki wybór produktów. To pozwala dobrać olej idealnie współpracujący z silnikiem każdego samochodu. Jakie są rodzaje olejów silnikowych i na co należy zwracać uwagę wybierając olej do swojego samochodu?

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Oleje silnikowe dzieli się ogólnie na trzy podstawowe grupy:

  • oleje mineralne – polecane są w szczególności do starszych modeli silników. Ich skład powoduje, że system silnikowy nie jest obciążony;
  • oleje syntetyczne – są to obecnie jedne z najpopularniejszych olejów silnikowych dostępnych na rynku. Charakteryzują się optymalnym współczynnikiem lepkości. Ich zaletą jest również to, że wolniej się starzeją. W tej grupie olejów można wyróżnić też oleje specjalistyczne, np. stworzone z myślą o samochodach sportowych;
  • oleje półsyntentyczne – to oleje, których skład stanowi baza mineralna w połączeniu z syntetyczną w stosunku 70% do 30%. Można je stosować zarówno w starszych, jak i nowych modelach silników.

Na co zwracać uwagę wybierając olej silnikowy?

Praktycznie każdy z producentów samochodów ma swoje wytyczne, co do olejów, jakie można stosować w silnikach. Dlatego warto się z nimi zapoznać. Głównym czynnikiem, jaki warto sprawdzić, przed zakupem oleju to jego współczynnik lepkości. Pod pojęciem lepkości rozumie się tutaj opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Oznacza to, że im bardziej lepki olej, tym jest wolniejszy jego przepływ. Klasa lepkości oznaczana jest w skali od 0 do 60 przy czym zero oznacza olej najrzadszy, 60 olej najgęstszy. Lepkość oleju oznaczana na opakowaniu w następujący sposób np. 5W/30, gdzie sama cyfra oznacza klasę lepkości, a druga, przy której widnieje litera „w” oznacza przydatność oleju w niskich temperaturach, im jest ona mniejsza, tym olej lepiej będzie się sprawdzał w niskich temperaturach. Oleje o niższej lepkości polecane są szczególnie do ciasno spasowanych silników, gdyż o wiele lepiej z nimi współpracują.

W razie wątpliwości, jaki konkretnie olej będzie pasował do silnika wybranego samochodu, można skonsultować z pracownikiem sklepu, w którym kupuje się olej. W przypadku sklepu https://www.petrostar.pl/oleje można to zrobić online przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na stronie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend