Informacje

Metody leczenia i pielęgnacji zębów

Piękny i zdrowy uśmiech sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie i łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi. Jest to niezwykle istotne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stara się regularnie umawiać na wizyty do stomatologa i monitorować stan uzębienia. Ważne jest nie tylko leczenie, ale również codzienna pielęgnacja, która sprawia, że zęby są piękne i mocne.

Aparat ortodontyczny

W przypadku występowania ubytków albo skrzywień uzębienia, konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Wyróżnia się kilka rodzajów mechanizmów, dlatego lekarze bez problemu dopasowują aparaty do konkretnego problemu pacjenta. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym często mogą skorzystać z ruchomego aparatu ortodontycznego, który zakłada się codziennie na określoną liczbę godzin. Usługę dopasowania ruchomego aparatu oferuje wielu specjalistów, np. ortodonta dziecięcy w Szczecinie. Taka metoda leczenia jest skuteczna, jeśli kość zębowa nie jest jeszcze zbyt twarda. Z upływem czasu staje się ona mocniejsza, dlatego po okresie dojrzewania aparat ruchomy jest nieefektywnym sposobem niwelowania krzywizn zgryzu. Leczenie wad uzębienia jest najkrótsze w wieku dziecięcym, dlatego warto obserwować kształtowanie się zgryzu dziecka, by móc szybko reagować w przypadku nieprawidłowości. Trzeba pamiętać, że nieleczona wada, z wiekiem pogłębia się i wpływa na stan całej jamy ustnej. Sposób ułożenia się zgryzu widać już po wyrośnięciu mlecznych zębów. Wizyta u ortodonty jest konieczna, gdy dziecko ma np. odruch ssania kciuka, albo brak odpowiednich przerw między zębami. Najskuteczniejszą metodą, która gwarantuje wyleczenie wad zgryzu jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. Do wyboru są tradycyjne łuki z metalowymi zamkami oraz niewidoczne aparaty językowe.

Wybielanie

Wielu osobom zależy na tym, by ich zęby były nie tylko zdrowe, ale również piękne i białe. Dlatego coraz więcej zainteresowanych decyduje się na zabieg wybielania. Istnieje kilka sposobów rozjaśniania koloru zębów, ale najskuteczniejszy jest zabieg wykonany przez specjalistę. Dla uzyskania lepszego efektu należy wziąć udział w kilku sesjach wybielania, które z pewnością pozwolą osiągnąć zamierzony cel. Alternatywą są dostępne na rynku paski i pasty wybielające. Trzeba jednak pamiętać, że pożądany efekt można uzyskać jedynie podczas regularnego stosowania produktu.

Licówki

Najbardziej radykalną metodą poprawiania uśmiechu jest założenie licówek. Efekt zabiegu jest widoczny od razu, ale uzyskuje się go kosztem spiłowania zębów i naklejenia specjalnie przygotowanych koron. Licówki stosuje się najczęściej w celu wypełnienia ubytków oraz zmiany kształtu i wielkości zębów. Przeprowadzenie tego typu zabiegu jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent nie ma dolegliwości dziąseł.

Jak widać, na rynku dostępnych jest wiele usług związanych z leczeniem i pielęgnacją uzębienia. Poza leczeniem aparatem nie można zapomnieć o regularnym monitorowaniu plomb oraz usuwaniu kamienia nazębnego. Każdy z nas może mieć piękny i zdrowy uśmiech, trzeba jedynie wykazać się zaangażowaniem i systematycznością.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend