Informacje

MALEC. Niedrożny komin, to pewna śmierć. Tlenek węgla zabija

We wtorek 22 stycznia 2019 Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna oraz Policja interweniowały w związku z kolejnym przypadkiem podtrucia tlenkiem węgla. Tym razem do zdarzenia doszło w domu jednorodzinnym w Malcu, gdzie funkcjonował piec centralnego ogrzewania. Jak ustalili policjanci przyczyną obecności czadu w pomieszczeniach mieszkalnych był najprawdopodobniej niedrożny przewód kominowy.

Do zdarzenia doszło o godzinie 10.40 na miejsce natychmiast pojechały służby ratunkowe. Pogotowie Ratunkowe do szpitala na leczenie przewiozło dwoje dzieci w wieku 4 i 10 lat,  ich 30 letnią matkę oraz 60 – letniego dziadka, którzy mieli objawy podtrucia tlenkiem węgla. Strażacy po dokonaniu pomiarów wykazali obecność tlenku węgla w domu na poziomie zagrażającym życiu i zdrowiu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:  bóle głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie,  duszność,  trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny,  senność,  nudności.

Jak udzielić pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla:  należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,  rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,   wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112).  Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Apelujemy! Dbając o bezpieczeństwo swoje i rodziny, należy sprawdzić drożność kominów, wentylacji oraz wyposażyć pomieszczenie,  w którym funkcjonuje piecyk gazowy, piec centralnego ogrzewania czy też kominek,  w czujnik tlenku węgla.  Przypominamy, że  tlenek węgla jest gazem bezwonnym więc człowiek go nie wyczuje, a czujnik wykryje nawet niewielką jego ilość w powietrzu i alarmem powiadomi o zagrożeniu.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend