Informacje

KONTROWERSJE. Bilbord „Oświęcim. Czas na zabawę” kilkaset metrów od Muzeum Auschwitz

Na terenie miasta Oświęcim pojawiły się nowe bilbordy z hasłem promocyjnym: „Oświęcim. Czas na zabawę”. Jedne z bilbordów znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jest to kolejna odsłona w ramach prowadzonej przez miasto kampanii promocyjnej. Tym razem dotyczy krytej pływalni, która została niedawno oddana do użytku. Bilbordy ustawione są w czterech punktach Oświęcimia. Hasło odnosi się do reklamowanego obiektu i oferowanych w nim atrakcji. Oświęcim jest normalnym miastem, a jego mieszkańcy mają prawo do radości i zabawy.  Pamięć o tragicznej przeszłości jest szczególnie ważna dla oświęcimian, ale nie może zdominować ich życia, jak również życia miasta. Informuje w swoim komunikacie Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

 

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wskazuje na niezręczność językową w podejściu do pojęcia „czasu”.

Zawsze staramy się bardzo precyzyjnie oddzielić tragiczną historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz od żyjącego, współczesnego miasta Oświęcimia. Służy temu m.in. rozdzielne używanie pojęć Auschwitz (obóz koncentracyjny) – Oświęcim (miasto). Być może użyte na plakacie hasło mogło nie odnosić się do pojęcia „czasu”.  Może być ono niezręcznie odebrane kiedy znajduje się ono w bezpośredniej bliskości i na trasie dojazdu do Miejsca Pamięci. Informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Czy w oświęcimskim magistracie potrzeba przełamywania stereotypów i uprzedzeń w stosunku do nazwy miasta z ponad 800-letnią historią, nie powinna zostać zastąpiona bardziej wyważonym komunikatem “Oświęcim. Czas na zabawę”?

redakcja

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Tak się zastanawiam, czy w Oświęcimiu można reklamować łóżka piętrowe?
  Albo prysznice?

  A co z obozami wypoczynkowymi?

  Może zróbmy listę tekstów zakazanych.
  Chociaż nie, najlepiej kazać się wszystkim stąd wyprowadzić i nie zgłaszać chęci do jakichkolwiek przyjemności

 2. Ta kampania reklamowa to wielki sukces wydziału promocji. Czekam kiedy usłyszymy o „czasie na zabawę” na pokładach izraelskich lini lotniczych latających do Polski!

 3. a logo DZIEJE SIĘ i osoba z gitarą to może powiecie że to osoba z bronią celuje….
  paranoja – kolejny portal schodzi na psy

 4. Dla mnie, mieszkańca Oświęcimia to hasło jest tak subtelne, jak pożegnanie osoby niewidomej stwierdzeniem „do zobaczenia”.

 5. W Lublinie, tuż za ogrodzeniem muzeum na Majdanku, wybudowano piękny biały budynek. A w nim m.in. krematorium. Czy ktoś z tego powodu czynił oburzenie? Może tak, może nie. Zastanówcie się czasami, czy żyjemy jeszcze w normalnym świecie, gdzie normalna reklama rodzi takie skojarzenia? A tak poza tym, jest poza strefą ochronną? Jest. Więc o co chodzi?

 6. OK, ale jednak jakąś elementarną wrażliwość należy zachowywać.Studio tatuażu w Oświęcimiu albo krematorium (usługi pogrzebowe) w Oświęcimiu to już raczej nie.

 7. Do Dawny kolega

  Sam napisałeś „przy grobach”.
  Ten baner nie stoi przy samym obozie / przy bramie / płocie / ogrodzeniu.

 8. Przy grobach w Katyniu gdyby takie SPA reklamować… Tak się postawcie i odpowiedzcie sobie na pytanie czy to jest ok…

 9. Litości!!!
  Jakby zapraszali do komór gazowych, to bym rozumiała oburzenie.
  Dajcie żyć, mieszkać i bawić się ludziom w Oświęcimiu.
  LFO pokazuje, że można i trzeba się bawić.

 10. Kiedy do jasnej ……….. nasze miasto przestanie być traktowane przez licznych oszołomów jak jeden wielki obóz koncentracyjny? To jest juz paranoja przecież jest obóz w którym pilęgnuje sie pamięć o pomordowanych i jest miasto które żyje i żyją w nim ludzie którzy chcą mieć rozrywkę m.in. a nie mieszkać w cmentarnej alejce w której nalezy zachowac powage

 11. Bilbord jest na wyjezdzie z Oswięcimia w kierunku Rajska…spory kawalek za rondem…więc nie robcie cyrku, że nawiązuje do muzeum…kontrowersje to by wywoływal gdyby zastąpił napis nad bramą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend