Już niespełna za miesiąc odbędzie się konferencja popularno-naukowa organizowana przez powstające dopiero Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Data rozpoczęcia konferencji zbiega się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Oświęcimiu. Jaki jest program konferencji? Czym jest stojąca za organizacją wydarzenia nowa instytucja muzealna na mapie Oświęcimia będąca w fazie projektowania?
Bolesna tematyka, o której warto mówić
Mimo wielu lat, które minęły od II wojny światowej, dla wielu żyjących świadków i ich potomków to wciąż bolesna tematyka. Należy jednak o niej opowiadać – by zabliźnić rany, by oddać hołd bohaterom oraz przede wszystkim by nowe, młodsze pokolenia znały historię w światowym, polskim i lokalnym wymiarze. Dzięki temu być może docenią to, co mają – codzienne życie wolne od wojny, głodu, strachu.
Doceń to, co masz
Współcześnie, nawet gdy doświadczamy problemów, są one niczym w porównaniu z ogromem cierpienia, które było udziałem ludzi żyjących w czasach II wojny światowej. My możemy cieszyć się życiem, chociażby poprzez spacery po parku z bliskimi, wypady do kina, zakupy w galeriach handlowych, uczestnictwo w koncertach. Dzięki Internetowi możemy także oglądać swoje ulubione programy telewizyjne lub mistrzostwa w piłce nożnej i kupować prawie wszystko, czego nam potrzeba, bez wychodzenia z domu. Bezpieczeństwo zakupów online zawsze było priorytetem w wielu branżach, od mody po zakłady sportowe. Właśnie dlatego masz dzisiaj szansę bezpiecznie zapłacić u bukmachera, między innymi dzięki paysafecard.
Naukowa konferencja muzeum w organizacji
Właśnie z misją opowiadania o trudnych wojennych latach ruszy już za miesiąc konferencja popularno-naukowa o nazwie „Niestrudzeni w walce o ojczyznę – mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej na frontach II wojny światowej”. Wydarzenie organizuje będące wciąż w organizacji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Konferencja odbędzie się w budynku Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Zacznie się w dniu 80. rocznicy wybuchu II WŚ w Oświęcimiu: 16 września o godzinie 10.
Program konferencji
Konferencja obejmie dwie części. Pierwsza z nich to wykłady:
- „Polacy na frontach II wojny światowej – front południowy”,dr Wandy Łuczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
- „Polacy na frontach II wojny światowej – front zachodni” dra hab. Andrzeja Synowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- „Ucieczka ludności cywilnej okolic Oświęcimia we wrześniu 1939 roku” dra Jacka Lachendro z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W drugiej części uczestnicy wysłuchają relacji potomków żołnierzy walczących pod Monte Casino. Podzielą się oni swoimi wspomnieniami. Jednocześnie uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę dokumentów, odznaczeń i zdjęć pochodzących z okresu II wojny światowej, które będą pamiątkami po żołnierzach wspominanych przez gości drugiej części wykładu. Zwiedzający będą mieli też do dyspozycji grę planszową poświęconą Polakom walczącym na frontach II WŚ. Konferencja jest otwarta dla każdego.
Druga nazwa muzeum – szerszy zakres działalności
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej pierwotnie miało się nazywać Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Nazwę jednak zmieniono, bo postanowiono rozszerzyć zakres tematyczny muzeum – wystawa nie będzie się ograniczać jedynie do II WŚ, ale sięgnie głębiej do historii Oświęcimia, począwszy od czasów Piastów Śląskich i księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Według twórców muzeum, historia tej ziemi jest bardzo bogata i słabo znana. Dodatkowo celem muzeum jest wyeksponowanie roli mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w pomaganiu ratowania życia więźniów Auschwitz.
Życzliwe przyjęcie mieszkańców
Muzeum dopiero jest w fazie projektowania, ale jego idea spotkała się z życzliwym przyjęciem mieszkańców, który chętnie dzielą się pamiątkami i historiami. Do muzeum trafiają już liczne dokumenty, listy, zdjęcia, pamiątki i rzeczy osobiste będące świadectwem dziejów. Po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności tę nową jednostkę kultury wraz z jej misją w marcu tego roku.
Wyjątkowa lokalizacja muzeum
Warto zwrócić uwagę, że muzeum będzie mieć wyjątkową lokalizację. Powiat oświęcimski przekazał mu w użytkowanie zabytkowy budynek zwany Lagerhausem, który znajduje się tuż obok byłego obozu Auschwitz. Budynek powstał w roku 1916 jako piekarnia, później był m.in. składem tytoniu, magazynem kaszy, mąki i cukru dla załogi obozowej SS w latach 1940-44 (właśnie tzw. Lagerhausem) czy budynkiem na użytek przedsiębiorstwa zbożowo-młynarskiego. Od lat popadał w ruinę. Teraz wreszcie znaleziono dla niego nowe przeznaczenie.