Informacje

KĘTY. Nowe domy dla sowiej rodziny

Dzięki firmie Nessi Sportswear 20 rodzin puszczyków otrzymało nowe domy! 19 budek lęgowych dla puszczyków zawisło na terenie szkół przyjaznych przyrodzie w całej Polsce, należących do sieci Szkół na  pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

– Jedną z ufundowanych przez Nessi skrzynek lęgowych powiesiliśmy na terenie należącym do firmy. Budkę w Kętach zamontowaliśmy 9 listopada – mówi Wojciech Izbicki, właściciel firmy Nessi Sportwear.

Nessi Sportswear jest Partnerem  Nocy Sów 2018. Firma wsparła wydarzenie fundując budki lęgowe dla puszczyków, gadżety dla uczestników Nocy Sów, a także przekazując swoje kolorowe legginsy na konkurs dla miłośników ptaków i przyrody, zorganizowany na profilu @jestem na pTAK!

Noc Sów odbyła się w tym roku po raz siódmy. To ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone sowom przyciąga co roku coraz większą liczbę pasjonatów ptaków, a tym razem wzięło w nim udział 12 tys. uczestników. W całej Polsce odbyło się ponad 250 wydarzeń. Wycieczki terenowe do lasu, parku lub na cmentarz połączone z nasłuchiwaniem i obserwacją sów, warsztaty, spotkania, szkolenia, wykłady – ta noc pełna jest kreatywności! Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
Jesień to dobry czas na wieszanie budek dla puszczyków. Sowy te składają jaja w połowie marca. Jednak niektóre z nich robią to dużo wcześniej. Miejskie puszczyki zaczynają lęgi już w styczniu lub lutym,  ponieważ w mieście jest cieplej, a także jest łatwiejszy dostęp do pożywienia. Zatem dobrze powiesić budkę z odpowiednim wyprzedzeniem i dać szansę sową na wypatrzenie nowego lokum.

Puszczyki to jedne z najbardziej stacjonarnych ptaków, które całe życie spędzają w granicach swojego rewiru. Jesienią tegoroczne dzieci szukają swojej działki, na której pozostaną do końca życia. (Rodzice i inni dorośli mają swoje terytorium, niezmienne od  lat.) To dobry czas na nasłuchiwanie. Puszczyki odzywają się, żeby ogłosić innym Puszczykom (oraz  innym  sowom), że to jest ich miejsce i każdy krok dalej „na własne ryzyko”. Puszczykowe rewiry mają około kilku hektarów.

Kęty.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend