Informacje

Jaki obraz Małopolski pozostaje po tych dwóch latach rządów PiS?

– Małopolska jest jednym z tych regionów, które bardzo wyraźnie odczuło dobre zmiany z ostatnich dwóch lat. Wiele trzeba było nadrobić, w wielu obszarach przyspieszyć… Wystarczy podać przykład małopolskich inwestycji kolejowych, których skala jest teraz tak duża, że niektórzy porównują obecny okres do czasu, gdy kolej powstawała. Niejako zaczynamy na nowo tworzyć sieć kolejową. Na realizację inwestycji kolejowych w Małopolsce przewidzianych jest blisko 8 miliardów złotych, a na projekty Krajowego Programu Kolejowego, które mają służyć aglomeracji krakowskiej – ponad 4 miliardy złotych zł. Ważne, że ten rozwój infrastruktury przebiega w sposób zrównoważony i obejmuje także sieć dróg czy rozbudowę Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. Nasze cele są jasne i będziemy konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Po pierwszej połowie możemy też powiedzieć, że jest 2:0 dla polskich rodzin, które dzięki programowi „Rodzina 500 plus” zyskały stabilizację i bezpieczeństwo – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dwóch lat polskiego rządu z perspektywy Małopolski. W briefingu wzięli również udział:komendant wojewódzki policji w Krakowie nadins. dr Krzysztof Pobuta, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnejnadbryg. Stanisław Nowak oraz ppłk SG Stanisław Laciuga – komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Wojewoda mówił również o tym, że aktualnie nastał dobry czas dla Małopolski, czego przejawem jest bardzo niskie bezrobocie – w Małopolsce w październiku wynoszące 5,3% (w Polsce – 6,6%). W Krakowie we wrześniu było jeszcze lepiej, bo stopa bezrobocia wynosiła 3%. Ten wynik jest jeszcze lepszy niż w skali kraju, gdzie wskaźnik bezrobocia wynosi 6,6%. W stolicy naszego regionu bardzo wyraźnie widać, że aktualnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a potencjał krakowskich uczelni jest wielowymiarowo wykorzystywany i ceniony na całym świecie.

Jak mówi wojewoda, cieszy wiele danych, które pokazują także, że nie sprawdziły się prognozy – na przykład te dotyczące spadku liczby etatów nauczycieli. Jest dokładnie odwrotnie – w Małopolsce mamy o 2,6% więcej etatów i pod tym względem zajmujemy drugą pozycję w kraju po województwie mazowieckim.

Wielokrotnie daliśmy też dowody tego, że wsłuchujemy się w głos obywateli i w miarę naszych możliwości staramy się reagować na docierające do nas sygnały. To kwestia zaufania i poczucia odpowiedzialności. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pozyskać środki na karetkę potrzebną Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie do transportu noworodków – to na wniosek wojewody małopolskiego Piotra Ćwika premier Beata Szydło podpisała zarządzenie przyznające ministrowi zdrowia środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej (400 tys. złotych) z przeznaczeniem na wnioskowany zakup.

Pod względem uzyskanego wsparcia z rezerwy celowej budżetu państwa jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju (ponad 18 milionów). Wojewoda Małopolski występował o wsparcie z tej rezerwy dotyczące budowy i rozbudowy szkół, przedszkoli, żłobków (np. „Rozbudowa i przebudowa Zespołu Szkół w Skawicy”, „Budowa Szkoły Podstawowej w Rąbkowej”, „Budowa przedszkola i żłobka w Zakliczynie”), sprzętu dla szpitali (angiograf dla Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie) czy pomocy w stworzeniu mieszkań dla ludzi, którzy mieszkali w zniszczonym i częściowo spalonym w pożarze budynku (w Wolbromiu). Rozpoczęliśmy też spotkania z samorządami. Okazały się one bardzo potrzebne i wyczekiwane. Powstała płaszczyzna partnerskiego dialogu, której dotychczas bardzo brakowało.

Niewątpliwie w ciągu ostatnich dwóch lat wiele było wydarzeń, gdy oczy nawet całego świata były skierowane na Polskę: Światowe Dni Młodzieży, 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, otwarcie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Cieszyliśmy się, gdy cmentarz w Łużnej decyzją Komisji Europejskiej został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Przygotowując się do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, będziemy wiele mówić o tak licznych cmentarzach z okresu I wojny światowej, które znajdują się w Małopolsce (w ciągu niespełna trzech lat 1916-1918, w czasie działań wojennych, powstało na obszarze dawnej Galicji Zachodniej, czyli dzisiejszej Małopolski i Podkarpacia  401 cmentarzy wojennych.

-Jaki obraz Małopolski pozostaje po tych dwóch latach? Daliśmy radę z wielkimi wyzwaniami, z którymi żaden inny region wcześniej nie miał do czynienia. Pokazaliśmy, ze Polska jest krajem bezpiecznym i gościnnym, potrafiącym dobrze zorganizować nawet tak wielkie wydarzenia jak Światowe Dni Młodzieży. I codziennie widzimy, że potencjał Małopolski jest traktowany jak kapitał, który trzeba pomnażać. Nie chodzi tylko o inwestycje infrastrukturalne. Najlepszą inwestycją okazały się bowiem polskie rodziny, które mocno odczuły efekty programu „Rodzina 500 plus”. To zresztą było bardzo ważne, by przywrócić rodzinom poczucie podmiotowości – tego, że nie są liczbą w statystykach, ale mają kluczowe znaczenie dla naszego kraju. A z drugiej strony – chodziło o to, by przyjąć ich perspektywę. To dzięki temu widać, jak ważne są żłobki czy dzienne domy dla seniorów albo chodniki, kładki nad drogami, posterunki policji czy szkoły w małych miejscowościach. Te dwa lata to dowód, że brakowało czytelnych drogowskazów. My postawiliśmy na Rozwój, Rodzinę i Bezpieczeństwo. I na patrzenie na problemy każdego regionu z codziennej perspektywy jego mieszkańców. To były i nadal będą nasze cele – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. @stefanB Wie Pan, ja moich wpisów nie dokonałem z punktu widzenia opozycji, tylko mieszkańca gnębionego coraz większymi podatkami w widzącego jak jestem robiony w balona. To, że PIS w Oświęcimiu nie istnieje, wiadomo od dawna. Czuję się po prostu znów jak za komuny. Weźmiemy ci jeszcze trochę, w zamian oświetlimy ci chodnik pod oknami żebyś dobrze spał. No fakt, za komuny tego oświetlenia by nie byłoby nigdzie. Za kilka lat drogi i chodniki wyremontowane na kredyt znów będą remontować na kredyt. MPK zastanawia się jaką tęczę wymalować na autobusach, tak jakby żółte nie mogły zostać. Im więcej słomy w butach, tym większy gest. Niedawno Bytom zbankrutował.

 2. Utarło się powiedzenie że o czyichś gustach nie rozmawiamy.Panie Czesławie,lokalni PISowcy zamiast w pore zareagować na ,co tu kryć,jawne „przegięcie”wykonane przez …,zajmowali się odpadajacymi kamieniami z nawierzchni rynku,a przecież mieli mozliwośc dosłownego „zgrillowania „poczynań ekipy …za naginanie prawa w tak absurdalno-bezczelny sposób,że az w oczy szczypie.Nie pisze o tym co zrobiła dotad ekipa…,piszę o tym że „opozycja”nawet tego nie zauważyła,co dowodzi poziomu który soba reprezentuje.

 3. @Dr Klasyczny wpis liberała .Na etacie. Fajne macie liberalne poglądy na wolność wypowiedzi i samostanowienia. Kupa śmiechu. Co z odpowiedzią na moje konkretne uwagi?

 4. Czesław – weź startuj na prezydenta, albo powiedz co zrobiłeś dla Oświęcimia – posłuchamy i ponarzekamy. Zawsze znajdą się narzekacze, którym nigdy nic nie pasuje, albo chcą oczerniać bezpodstawnie kogoś kto coś robi i robi to dobrze. Mam nadzieję, że Pan Janusz Chwierut wygra kolejne wybory, a od Pisowców i Zbyszka uchowaj Oświęcim dobry Boże. Oj Czesław, Czesław… a może jeszcze jedna rada dla Ciebie… wyprowadź się do miasta gdzie rządzi ktoś z Twojej bajeczki.

 5. @Borsuk Nikt nie czepia się kredytów inwestycyjnych, jak rozbudowa szpitala czy uzbrojenie strefy ekonomicznej. Czepiam się kredytów konsumpcyjnych. Remonty dróg czy chodników, oświetlenia to inwestycje odtworzeniowe. Nie stać miasta na odtworzenie swego majątku? To katastrofa. Budowanie na kredyt parków to też konsumpcja.

 6. Stefan:
  – jeżeli dla Ciebie najładniejszy rynek w Oświęcimiu od 50 lat jest beznadzieją ,
  – jeżeli najważniejsza zabudowa nowego kwartału miejskiego w miejscu zdegradowanego centrum starego miasta po haberfeldzie , i to za prywatne pieniądze , jest beznadzieją ,
  – jeżeli ekstra parka na Zasolu , którego nigdy nie mieliśmy , jest beznadzieją ,

  to …… na pewno spodoba Ci się chociaż rozbudowa oświęcimskiego szpitala , która mnie też cieszy , bo chyba tylko tam może Ci ktoś pomóc….

 7. Nie chodzi o to by „coś się działo”.Chodzi o to, by to coś co sie dzieje miało sens,i dązyło w jakimś konkretnym kierunku.
  Popsuty Rynek główny,popsuta wizytówka miasta, wieża i zamek,całkowicie zasłonięta przez betonowy kloc który jak nic przypomina formą,nowotworową narośl,nic nie dający a zuzywajacy mnóstwo energii ,park na Zasolu,uciekajacy inwestorzy ze strefy ekonomicznej(kilku z nich juz prosperuje w Zatorze),to nie jest słabosc obecnej ekipy,to jest indolencja PIS-owskiej opozycji która tych faktów zdaje sie nie zauważac.Być może ma w tym jakis interes,być może nie są w stanie tego zauważyc bo to po prostu nie ich poziom.W takim razie uchowaj nas Boże…

 8. @dr A odpowiedź na pytanie? O ile jeszcze wzrosną podatki ( wzrosły wszystkie ) aby spłacić długi?

 9. Do czesława – przynajmniej widać że coś się dzieje, ale lepiej żeby nic się nie działo, nie było inwestycji – już to przerabialiśmy kiedyś. A na kogo byś zagłosował Czesław? Podejrzewam na kogo – pewnie taki sam z ciebie intelektualista jak ten na kogo byś zagłosował hahaha

 10. ” Pycha kroczy przed upadkiem ….” – mam nadzieje , że się doczekam 🙂 .
  Pozdrawiam… Thor

 11. Bursuczku czy już dostałeś zawału ze złości,życzę wszystkiego najgorszego,do władzy już nigdy nie wrocicie resortowe dzieci,psy.Psy szczekają a karawana jedzie dalej…na pohybel wam anty Polakom z 17 % poparciem Bueheheh!!!Na zawsze już na marginesie społeczeństwa patologio!

 12. Merytoryczne dno to jest całego PiS-u!!! I nie tylko merytoryczne , bo to dno najwyraźniejsze- z wami pisowcami , to dno : moralne , nieetyczne i najobrzydliwsze z możliwych – odnoszenie się do innych / z innymi poglądami , wartościami , poziomem wrażliwości (dobre sobie pisowcy w ogóle nie mają poziomu) / jak do najgorszych wrogów i podludzi. Kto nie kwacze tak jak Wy , ten zdrajca…. Dobre sobie ! Zobaczycie jeszcze jak obrzydliwi łgarze i dwulicowcy , gdzieś będą lizać swoje kikuty i głaskać się po skretyniałych móżdżkach. Polacy to nie debilne marionetki kaczora i odbiorą Wam tą waszą zabawkę – władze , na która nie zasługujecie i do której nie dorośliście !!! Niech żyje Wolna Polska!!! Precz z Kaczyzmem !!!

 13. Szanowni Państwo,przecież nie chodzi o to kto lepszy,Pis czy PO.

  Faktem jest natomiast merytoryczna słabośc ludzi PIS-u działajacych w naszym powiecie,a przez to absolutna samowola będących dotąd na miejscowym swieczniku.

  Przez to nasze miasto ostatnio zbrzydło okropnie i juz z tym tak zostaniemy,na całe pokolenia.

 14. Te tutejsza idz na kozetke, jestes chora na nazizm,a podniebienie pewnie czerwone z dziada pradziada!Napisz do gazety esbeckiej moze adas mi mi mi chnik cie wesprze.To twoj poziom tzn.szambo etc.

 15. Eh racjo. Jesteś po prostu kretynem, ziejącym nienawiścią do wszystkiego, co nie nazistowskie.

 16. Becia !! ty otwórz oczy bo chyba dalej masz je szeroko zamknięte. Co zaś tyczy się zaklinania to jest chyba domena twoich zapewne guru z paltformy. Jeśli jeszce nadal ktoś ma watpliwości co do powodów powstania tej „partii” to szczerze wspólczuję braku rozsądku i trzeźwości umysłu. Ta banda powstała tylko po to aby sprzedać nas wszystkich w tym kraju pod zarząd euniemiecki a przy okazji że będą to czynili dostali przyzwolenie na złodziejstwo ile nakradniecie tyle wasze. Co zaś tyczy się obecnego prezydenta miasta to fakt nie sposób nie przyznać że dzieje się dużo w naszym mieście za jego kadencji i oby tylko nie wyszły jakieś trupy z szafy kiedy nie awansuje na następną kadencję.
  Tutejsza!! ty najwyraźniej tą kulturą nie odstajesz od tego co piszesz o Thor ale to juz chyba taka „uroda” tych inteligentnych spod zanku kod po i n u innych razi ich wszystko ale u swoich dopuszczalne jest wszytko.
  PIS doszedł do władzy i tak miało być opatrzność Boska nad naszym krajem czuwa i nie pozwoliła dopuścić do oddania nas w wasalizm euniemieckich lewackiej zdgenerowanej bandzie która brnie ku samounicestwieniu.

 17. Widze ze peło tu lewusiów.Nic wam to nie da „kobitki” została wam tylko emigracja na zachód od odry tam was pewnie „ubogacą” kozi syny.,Powinno byc stosunkowo przyjemnie jak na tęczowym marszu :))))

 18. Tutejsza ma rację, Thor powinien spadać na marsz „patriotów”. A zaklinanie rzeczywistości przez rządzących i ich przedstawicieli terenowych nic nie da. Ludzie powoli otwierają oczy i zaczynają się dziwić.

 19. Thor uważa, że jeśli bluzgnie i rzuci mięsem, to się w ten sposób dowartościuje i pognębi „wrogów”. To tak, jak gdy banda pijanych kiboli wejdzie do autobusu z wrzaskiem i wyzwiskami. Uczciwi ludzie odwracają wzrok, starają się przeczekać do następnego przystanku – no bo co mają zrobić? Też rzucać rwami? Więc w przybliżeniu takie mam wrażenia po wizytach takiego bydła na tym forum.

 20. Prymitywem to ciebie nawet sposob nie nazwać tylko znacznie gorzej…Jestes mądry inaczej,resortowy dzieciaku,a za rok minka ci zrzednie jak po dwóch,poprzednich wyborach paziu czerwony .Buehehehhe

 21. Na szczęście w Oświęcimiu mądrzy ludzie mieszkają i za rok wybiorą Prezydenta Janusza Chwieruta na kolejną kadencję. Starzec niech wróci do szkoły a Bartosz mógłby pracować jako komentator w Sprawie dla Reportera. Do Thor – widać, twoj prymitywizm w tym komentarzu.

Send this to a friend