Informacje, Kultura

GMINA. Rocznica wysiedleń mieszkańców Brzezinki

Wiosną 1941 r. Niemcy wypędzili mieszkańców Brzezinki i okolicznych miejscowości. Wysiedlenie poprzedziło budowę obozu Birkenau. Uroczystość upamiętniająca wypędzonych 78 lat temu miała miejsce 24 kwietnia przy Tablicach Pamięci w Brzezince.

W obchodach rocznicy wysiedleń uczestniczyli m.in. wójt Mirosław Smolarek, jego zastępca Halina Musiał, radni i sołtysi Gminy Oświęcim, starosta oświęcimski Marcin Niedziela oraz radni powiatu oświęcimskiego, członkowie rady sołeckiej Brzezinki, dyrektorzy instytucji i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a wśród nich osoby pokrzywdzone podczas II wojny światowej .
– Do dzisiaj żyją świadkowie i ofiary tamtych wydarzeń, którym wciąż należy się zadośćuczynienie za straty tak moralne, jak i materialne – powiedział wójt Mirosław Smolarek. – Mieszkańcy Brzezinki z mozołem odbudowywali swoje domy, ale i wykonali niezmierzoną pracę na rzecz odbudowy swojej społeczności. Za to należy im się uznanie i wdzięczność.

Zgromadzeni złożyli kwiaty przy Tablicach upamiętniających ofiary wypędzeń, a następnie wysłuchali „Pieśni dla…”, której autorem jest Michał Busek, muzyk-nauczyciel i zarazem współpracownik Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. OKSiR był także organizatorem uroczystości w Brzezince.

UG Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. to ci sami z ukrainy ktorzy chodzili w wielka sobote i szukali dyskoteki po Oswiecimiu , caly ten dan.. zgroza gdzie Policja

Send this to a friend