Informacje

GMINA. Radni obniżyli wynagrodzenie wójta Alberta Bartosza

Radni Gminy Oświęcim obniżyli pensję wójta Alberta Bartosza. Ta bezprecedensowa sytuacji jest przejawem niezadowolenia radnych z pracy wójta.

Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, wójt Albert Bartosza zarabiał ok. 11 tys. zł brutto miesięcznie. Obniżka, o której zdecydowali radni, to w sumie 1455,00 zł brutto. Za uchwałą, aż dziewięciu radnych podniosło ręce do góry, sześciu było przeciwnych zmianie. Uchwała będzie obowiązywać od 1 marca br.

Foto: zdjęcie archiwalne


Zobacz również:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

50 komentarzy

 1. Lekarstwem jest dopływ świeżej krwi obejmującej zarówno stanowisko wójta, przewodniczącego rady oraz „obrotowych” radnych.

 2. Ostatniego guzika marynarki, od dołu, się nie zapina. Savoir-vivre.

 3. Po tym filmie widać, że wójt ma umiarkowany szacunek do ludności gminnej, ale za to ile samozadowolenia i pewności siebie. Choć pewność siebie w innych okolicznościach jest zaletą a nie wadą. Tu na tym filmie to nie jest pewność siebie tylko brak roztropności i rozumu …. niestety. Jak tu oddać losy gminy człowiekowi, który słabo kontaktuje się ze zdrowym rozsadkiem? Chyba czas na rzetelność, skromność i respekt dla mieszkańca??????????

 4. Mamy wybór kochani. Za kilka miesięcy można poprawić rzeczywistość. Trzeba pójść do wyborów a wcześniej użyć rozumu i oczu. Dzisiaj wielu mieszkańców gminy powinno przemyśleć kim powinien być wójt. Trzeba rozróżniać dobrego od cwanego, a chytrego od przyzwoitego. Myślę, że wielu z nas umie rozpoznać pracowitego i skromnego albo nadętego i wyrachowanego. Zróbmy to a tu nie bijmy rzadkiej piany. Please!!!

 5. Szanowni Radni podejmując decyzję o podwyżce wynagrodzenia dla Wójta, jak również uchwalając decyzję o obecnej obniżce powinni ją publicznie uzasadnić. Nie ma tu znaczenia fakt, że dotyczy to akurat Pana Bartosza, którego kadencję oceniam bardzo krytycznie. Państwo Radni nie wydają pieniędzy z własnej kieszeni, ale dysponują finansami podatnika. Brak publicznego uzasadnienia dla tych decyzji świadczy o braku szacunku dla mieszkańców i „wyborczej demonstracji” radnych. Pozostaje domniemywać, że o podwyżce jak i obniżce wynagrodzenia decydowały prywatne animozje i interesy radnych. Zasłanianie się chęcią „oszczędzenia wójta” jest nie na miejscu i świadczy o partykularnych interesach i oportuniźmie decydentów na kilka miesięcy przed wyborami.

 6. Czekam na film instruktarzem od pana wójta jak należy wypowiadać się w necie i jakich słów używać w komentarzach a jakich nie używać. Sądzicie, że brakło w instrukcjach pana wójta jak należy też ubierać się na wizytę w urzędzie gminy u pana wójta?

 7. Gowinowi podobno nie wystarczało do końca miesiąca. Jakby Wójt miał problem deklaruję postawienie czasem obiadu.

 8. Pan Albert Bartosz jest inteligentnym człowiekiem i bardzo dobrym wójtem,, za co należy go cenić.

 9. Student-każdy ma prawo do swoich poglądów i oceny.Pozdrawiam.

 10. Gość o którym piszecie zbudował się na FB, teraz FB z linkami do różnych jego wystąpień może go pogrążyć.

 11. @Józef J.
  „Za całokształt oceniać będą wyborcy” – właśnie to robię i mam do tego pełne prawo. Do ustaw, o których wspomniałeś można jeszcze dopisać kilka innych, choć ja bym dorzucił Kodeks pracy. Dlaczego? Jeżeli pracownik pracuje źle, pracodawca ma prawo złożyć takiej osobie wypowiedzenie umowy o pracę (lub wypowiedzenie zmieniające np obniżające wynagrodzenie). Rada gminy nie może wypowiedzieć umowy o pracę wójtowi, ma za to inne formy oceny jego pracy np obniżenie pensji. Zostało to co prawda przeprowadzone w sposób dziwaczny, ale jest skuteczne.

  „zwróciłem uwagę na twoje naciski aby tego wójta opluć,wdeptać w ziemię a najlepiej to wykopać i żeby został żebrakiem co najmniej” – niby kogo naciskam i w jakim celu?

  „Nie jesteś chrześcijaninem (według mnie) bo nauki kościoła się kłócą tym co ty wypisujesz” – co konkretnie się kłóci? Jeżeli to, że mam być miły i popierać władzę oraz zrzec się w imię czegoś swojego zdania, to mam dla Ciebie złą wiadomość: mówimy o innych chrześcijaństwach.

  „Rada oceniła na przełomie czerwca i lipca 2017r pracę wójta na bardzo dobrą” – bardzo dobry może żona wójta postawić w szkole. Jak już wspomniano rada udziela absolutorium z wykonania budżetu. Czemu to zrobiła – mnie nie pytaj.

  „Natomiast ocenę moralną wójta zostawmy wyborcom” – właśnie to robię. Stracona kadencja i sporo nieczystości.

  „Nie oceniam pracy na rzecz gminy wójta i radnych” – Twoje prawo, moim jest wyrażanie niezadowolenia i z tego prawa korzystam.

  A co do całokształtu: przyczepiłeś się ustawy, a mi chodziło o postawę wójta i jego „wyskoki” oraz stosunek do innych osób. Ot całokształt. Proszę nie mylić ustawy z mową potoczną.

 12. Czasem bywa tak, że wychowany w mieście ma więcej słomy w butach niż człowiek ze wsi. Swoje kompleksy taki przypadek może leczyć robieniem z gminy swoich włości. Z pracujących kobiet harem, co czasem kończy się mandatem, a ze swoich pracodawców może robić poddanych, którym dyktuje warunki współpracy. Narcyzm + kompleksy + braki w wykształceniu rodzą potwory.

 13. Najlepszym komentarzem do decyzji o pensji wójta jest zamieszczony film z wiejskiego spotkania. Zdaje się, że każdy ze zdrowym rozsądkiem i odrobiną szacunku dla ludzi, na taki koszmarny „wykład” by się nie zdobył. Dla pana wójta to normalka. Strach z kimś takim pozostawać w jakichkolwiek relacjach, czy to prywatnych czy służbowych.

 14. Rada nie udzieliła oceny bardzo dobrej tylko przegłosowała absolutorium. Cyferki się zgadzały… Dodatkowo radni w trosce o rozpoczęte inwestycje bali się komisarza. Do ostatniej chwili wielu miało wahania. Głównie z powodu obawy, że ktoś to będzie tak interpretował jak Pan. Czym innym jest zgoda, że lewa i prawa strona w bilansie się zgadza, a czym innym ocena pracy. Absolutorium nie jest oceną „całokształtu”.

 15. Szanowny „studencie” nie ważne ile masz lat ale sam się nazwałeś studentem wiec osoba która się uczy.Zapraszam więc do dokładnego przestudiowania ustawy o samorządzie, kompetencjach wójta,burmistrza, czy prezydenta miasta o starostwie też pamiętając.Nie musisz się zgadzać z moimi wpisami ale w tejże ustawie o samorządzie gminy pisze jakiej ocenie podlega tenże wójt.Za całokształt oceniać będą wyborcy.Ja pozwoliłem sobie na ocenę tego co piszesz i zwróciłem uwagę na twoje naciski aby tego wójta opluć,wdeptać w ziemię a najlepiej to wykopać i żeby został żebrakiem co najmniej.Nie jesteś chrześcijaninem (według mnie) bo nauki kościoła się kłócą tym co ty wypisujesz. Rada oceniła na przełomie czerwca i lipca 2017r pracę wójta na bardzo dobrą.Jeżeli było coś nie tak z prawem u wójta to Rada ma do dyspozycji Izbę Obrachunkową ,prokuratora i sądy. Natomiast ocenę moralną wójta zostawmy wyborcom.Nie oceniam pracy na rzecz gminy wójta i radnych ,ale w samorządach są na siebie skazani i stąd moje niezadowolenie z tak ogólnej oceny.Kryteria oceny określa ustawa więc rada nie mając zarzutów do wykonanych przez gminę uchwał a gminą zarządza wójt nie miała podstaw do zaskarżania wykonania tychże uchwał Rady Gminy.I tyle. Dla mnie to ocena polityczna i ocena polityczna wójta.

 16. a co Starzec ma za dokonania? Jak go słucham to sądzę, że nie jest to mój i milionów kandydat na kogokolwiek

 17. Józefie: nie obracaj kota ogonem. „Całokształt” jest sumą ocen indywidualnych za poszczególne działania (dosyć często niepotrzebne np występ u Jaworowicz). Dalej nie rozumiesz?

  Ps myślałem, że piszemy o wójcie, nie o całym samorządzie.

 18. Jeśli Zbigniew Starzec chce wybory wygrać, to Albert jest mu potrzebny jak drzewo do lasu…

 19. Co łączy Zbigniewa Starca i Alberta Bartosza? Wybory prezydenckie w mieście Oświęcim.

 20. Co łączy Pana Bartosza i Pana Kuwika? Żony obu Panów zatrudnione w gminie.

 21. Demagogia którą uprawia tu pan Józef to jedna z tych najgorszych rzeczy które przydarżyły się temu umeczonemu krajowi po 89-tym roku,do dziś.
  Pisz Pan te swoje felietoniki,tylko proszę nie mieszac tu polityki ze zwykłą robotą,za którą kazdy z nas otrzymuje wynagrodzenie.
  Ps. Ten całokształt to owa „opera mydlana” w odcinkach,którą serwuje nam nasz celebryta,gładko przechodzacy od PO liberałów,poprzez komunistyczno ubeckie praktyki nakazów podpisywania „lojalek”,aż po prawy brzeg tej „francowatej”polityki.
  Przypomne jednak że sprawa idzie nie o polityka,a o pracownika,któremu szef,za słabe wyniki zmniejszył pensje.I na tym poprzestańmy.Demagogie zostawmy na „Wiejskiej”…

 22. Panie Józefie, dla wszystkich tych ludzi z urzędu gminy, LKSów, KGW i stowarzyszeń, którzy z bliska obserwują „politykę” Alberta Bartosza, a nie uśmiecha im się iść za swe odkrycia na zieloną trawkę, ta decyzja radnych gminy to niewielka przeciwwaga dla potężnych aparatów państwowych, jakie przez przypadek zgromadził w swoich rękach wójt Bartosz.

 23. Dalej nie rozumiesz czy tylko udajesz? Nie oceniłem Rady ani Wójta ale ocena za całokształt jest ocena także całego samorządu w Gminie.Jak można najpierw dać taka opinię „kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi.” a potem tak szeroko pojęta ocena??Bez względu kto jest wójtem to nie można w ciągu pół roku tak diametralnie zmieniać opinię i ocenę bez podania prawdziwej przyczyny oceny do podjętego wniosku.

 24. Jestem przekonany, że w najbliższych wyborach wyborcy nie zagłosują na Alberta Bartosza, a w szczególności na PiS w mieście i powiecie. To będą piękne wybory, które przyjdą do historii, walki o demokrację i wolność.

 25. daj pan spokój bo radni gminni siedzą i płaczą po przeczytaniu pana wpisów o całokształcie

 26. Rekomendacje.-Nikogo nie oceniłem i nie biorę w obronę ale nie zgadzam się z oceną za „Całokształt”
  Informacje
  OŚWIĘCIM. Absolutorium dla wójta Gminy, Alberta Bartosza
  Administrator
  29 czerwca 2017, 16:15 11 2838

  Rada Gminy Oświęcim na sesji 28 czerwca (środa) udzieliła wójtowi Albertowi Bartoszowi absolutorium za 2016 rok, uznając w ten sposób, że budżet za zeszły rok został wykonany prawidłowo. Za przyjęciem wniosku było 12 spośród 14 biorących udział w głosowaniu radnych.Do wniosku o udzielenie absolutorium Komisja Rewizyjna załączyła opinię, zgodnie z którą wójt Gminy Oświęcim, realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi. Więc o co tu chodzi,skąd ten „całokształt?????

 27. Rekomendacje.-Nikogo nie oceniłem i nie biorę w obronę ale nie zgadzam się z oceną za „Całokształt”

 28. Za komuny jak przyjmowano do partii to potrzebne były osoby wprowadzające- członkowie tejże. Dzisiaj wójta w opiekę bierze Jaskółka, zapewne będzie tym rekomendującym wstąpienie „podopiecznego’ do PiS. Wybory coraz bliżej 😉

 29. Szanowny studencie, jak Stalina chowali to nam kazali w przedszkolu płakać. Jak widać Twój podpis nie ma nic wspólnego ze studentem. Ta „słuszna” władza pod słusznym sztandarem czerwonym ,jak nie wiedziała za co odznaczyć to odznaczała za „całokształt” Twoje zwroty użyte w odpowiedzi potwierdzają tylko żeś „swojak” w śród tych co odznaczali i byli odznaczani. Wynika coś jeszcze , ze należysz do osób które myslą , że słońce wstaje z waszego powodu.Ja wójta nie oceniam bo nie wiem nic na temat realizacji zadań które wynikają z uchwał Rady jak też realizację budżetu.Ale skoro było absolutorium to nie powinna być ocena za „całokształt” tylko należało podać konkretne zarzuty.

 30. Drogi Józefie Jaskółko,
  Nie wiem w jakim celu „za całokształt” ograniczasz tylko i wyłącznie do komuszków. To kategoria o wiele bardziej szeroka. Dotyczy też pana i władcy na stolcu gminnym.

  A „co mogę o tym wiedzieć”? Argument sam w sobie durny i przyznający prawo do zamykania dyskusji, wszak „wiem lepiej gówniorzu, bo ja wteda żył i socjalizm budowoł, a ty w majtki robił”!.
  Odpowiadając na pytanie: wiele – nie jestem statystycznym Polakiem, czytam książki.

 31. Szanowny studencie za całokształt to sie komuchy nagradzały i obwieszały orderami ale skąd ty to masz wiedzieć?

 32. Ale małżonka ab jakie ma wejście w niedziele do Kościoła..jaki kapelusz, jaki szyk..może szminka zbyt agresywna ale najważniejsze, że w rodzinie zdrowie dopisuje, bo niektórym jak runie świat to są raczej ludżmi zwykłymi..

 33. Został sam. Nie na fanów nawet wśród tych, którzy nie chcieli odcinać podwyżki:

  „Ręki do zmniejszenia pensji wójta nie przyłożyło sześciu radnych, wśród nich Krzysztof Harmata.
  – Nie jestem kompanem wójta, denerwują mnie jego zachowania i nietrafione decyzje, ale nie mogłem zagłosować inaczej – wyznaje radny. – Nie jestem osobą, która daje, a potem odbiera, choć potwierdzam zdanie kolegów, że nie ma warunków do współpracy – dodaje. ”

  Cyt. GK

 34. Na równoległym portalu jeden z użytkowników opisał przykład wykorzystania stanowiska słuzbowego do osiagniecia własnej korzysci,a to już konkretny zarzut,moim zdaniem nie noszacy znamion hejtu w sieci.a to tylko jeden z przypadków.
  panie Józefie,nikt tu nikogo w ziemię nie wdeptuje,to tylko prawdziwe zycie,smród z domowych kominów przemieszany z fetorem unoszącym się wzdłuż dróg we wsiach naszej gminy gdzie nawet nie tknieto tematu budowy kanalizacji.A obiecywano…

 35. Do Józef Jaskółka: jeżeli Pan nie wie, co w tym wypadku oznacza „za całokształt”, to najwyraźniej jest Pan nietutejszy. Czy tak samo nietutejszy jak ostatnimi czasy pewna nieistniejąca persona na grupie fb „Mieszkańcy gminy”?

 36. Podoba mi się podejście do tematu „Kate”. Niestety „lekarzy” na każde zło Ci u nas pod dostatkiem a dowodów jak nie było tak nie ma .Opluć ,wdeptać i schować sie za innymi. Co to znaczy za całokształt???????????

 37. Czy emocje jakie po przegłosowaniu prezentował Pan Sołtys Kuwik mają związek z zatrudnieniem żony?

 38. Do Kate: ale smolisz kocopoły. AB jest osobą publiczną, więc musi się liczyć z krytyką, ba! Nawet z hate-em.
  Porównaj komentarze nt. AB i Chwieruta: tego 2-giego nie krytykuje się tak często (przypadek? czy zwyczajnie jest lepszy…?), jeżeli tak, to za pojedyńcze decyzje, a nie za całokształt. Skoro AB prezentuje postawę jaką prezentuje (nie ma sensu przytaczać „wyczynów” każdy je przecież zna lepiej lub gorzej) to nie ma co się dziwić krytyce w różnej formie. A gorszego niż AB na gminnym stolcu już chyba nie będzie…

 39. Żenada. Wszyscy jesteście obłudni, wredni i do wyrzygania. Ten człowiek mnie wkurza, myślę, że jest poniekąd Dyzmą, ale kto nie jest? Czy ktoś chciałby się narażać na takie hejty publiczne jakie robicie? Kasa? To nie jest nie wiadomo jakie wielkie wynagrodzenie, średnio prosperujący handlowiec tyle zarobi. Pensja Wójta wooow… , a za jaką cenę? Nie wytrzymałabym tej nienawiści ludzi, tej zawiści, tej głupoty i wrednoty. Wynagrodzenie za cenę spokojnego życia? Ciągły stres, starania się o coś, udowadnianie, że się nie jest wielbłądem. Ok, przyjdzie inny i co? Będzie aniołem z powołaniem? Będzie nieskazitelny i będzie się o wszystko starał? Jaaasne, za dużo już takich „głów” poznałam i widziałam. Wkurza mnie gość, bo bywa, że rzuca obietnice bez pokrycia, ale widzę też , że ma jakieś serce, że się stara. Nie wierzę w to, że przyjdzie ktoś lepszy – nie znam, nie poznałam, nie , nie będzie lepszego, ale może będzie gorszy? Generalnie mam to gdzieś kto będzie Wójtem, Prezydentem, wszyscy to łgarze i na Joannę Darc to nie mam co oczekiwać. Reasumując. Nikomu źle nie życzę – jemu również. Natomiast Wam wszystkim życzę więcej radości z życia i jakiejś nadziei, że może jutro przyniesie nam coś , co sprawi, że poczujemy się szczęśliwi. Idźcie do lasu, ulepcie bałwana, albo spójrzcie w lustro – często to jedno, nie ważne. Mamy zimę , byle do wiosny, bo wiosną wszystko się zazieleni 😛 Kolejny temat do hejtów? No to.. , śmiało 🙂

 40. A tak to nawet jak zaswita,to nikt tego nie zauważy poprzez gęste opary smogu.

 41. Jutrzenka na pewno Wójtowi by zaswitała,gdyby,zamiast bawić się na karnawale w Rio,zajał się dopłatami do wymiany kotłów we własnej gminie…

 42. Cichy Don nie martw się, oby jutrzenka nam zaświtała,trzymaj sie, trzymajmy się wszyscy..oby

 43. Nareszcie niektórzy tzw”swoi ludzie” zaczynają przeglądać na oczy.
  Szkoda że trzeba tyle czasu żeby się czegoś nauczyć.
  Żenada!!!

Send this to a friend