Informacje

GMINA. Obchody Święta Niepodległości 2017

W przeddzień Święta Niepodległości samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji oraz uczniowie i nauczyciele uczcili 99. rocznicę wskrzeszenia polskiego państwa uroczystą akademią w Szkole Podstawowej we Włosienicy. Następnie złożyli kwiaty pod tablicą na fasadzie kościoła św. Michała Archanioła, upamiętniającą poległych w wojnach światowych.

Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przywitała uczestników gminnych obchodów Święta w imieniu wójta Gminy Oświęcim. Albert Bartosz przywołał słowa pieśni „Boże, coś Polskę”, zwracając uwagę najmłodszych, że w pełni ziściła się historyczna fraza „ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.


Uczniowie włosienickiej szkoły rozpoczęli program artystyczny pogodną i wesołą piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”, mimo że w kolejnych odsłonach występu przypomnieli także tragiczne zdarzenia polskiej historii. W wędrówce przez dwa i pół wieku narodowych dziejów, od pierwszego rozbioru po czasy współczesne, kalendarium wydarzeń przeplatało się z pieśniami, piosenkami i poezją. Szczególnie przejmująco zabrzmiały strofy „Synkowie moi poszliście w bój” i słowa „Mojej Litanii”: „Nie pragnę wcale byś była wielka”. Ostatnim aktem programu artystycznego był choreograficzny układ w bieli i czerwieni.


Wójt Albert Bartosz przyznał, że był oczarowany przedstawieniem włosienickiej młodzieży i zachęcił publiczność do nagrodzenia młodych artystów gromkimi brawami. Również starosta Zbigniew Starzec podziękował uczniom szkoły we Włosienicy za występ, zaznaczając, że jego poziom był zdecydowanie „ponadpodstawowy”.


Końcowym akcentem piątkowych uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą na elewacji kościoła św. Michała Archanioła. Upamiętniono w ten sposób i oddano hołd mieszkańcom parafii poległym w obu wojnach światowych.

UG Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Добрый день!
    Показывается авария err124 на частотном регуляторе emerson.
    Описание нашел на сайте promelectric prom-electric.ru . Как скинуть ошибку?

  2. Znając sposoby uprawiania „polityki” w naszym grajdołku już nic nie może mnie zadziwić. Nawet przejście Chwieruta do PiS, albo odwrotnie. Patrz ta kobieta z platformy, która po wyborach ujawniła się jako zakamuflowana opcja pisowska.

  3. To bardzo możliwe, ponieważ słyszałem, ze podobno na gminny obchodach niepodległości wójt wszystkim wokół chwali się ze starosta Starzec to jego kolega z tej samej partii? Pożyjemy zobaczymy?

  4. Stare powiedzenie „nigdy nie mów nigdy” znów się urzeczywistniło. Wszystko na to wskazuje, że wójt Albert Bartosz zasili szeregi Prawa i Sprawiedliwości? Jeszcze nieoficjalna, ale pewna kandydatura PiS na prezydenta Oświęcimia. W najgorszym wypadku wicestarosta powiatu oświęcimskiego.

Send this to a friend