Informacje

E jak ergonomia, B jak biuro

W pracy spędzamy około 2000 godzin rocznie, stąd też tak ważne jest, żeby miejsce pracy zapewniało nam komfort i bezpieczeństwo. Z pomocą w tej kwestii przychodzi ergonomia

Ergonomia jest nauką, której cel stanowi dostosowanie środowiska pracy i jego poszczególnych elementów do możliwości i ograniczeń człowieka. W pracy biurowej najistotniejsze znaczenie mają meble. Coraz więcej firm, takich jak AJ Produkty, wprowadza do swojej oferty produkty ergonomiczne.

Ergonomia w liczbach

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez ErgoTest tylko 2% stanowisk biurowych w naszym kraju spełnia wymagania ergonomii. Jedynie częściowo zalecenia wypełnia 46,4% stanowisk, a ponad połowa (51,6%) nie spełnia nawet podstawowych jej założeń, co stanowi naruszenie obowiązujących przepisów prawa. Statystyki wskazują również, że nawet 80% osób czynnych zawodowo zmuszonych jest do szukania pomocy lekarskiej w związku z bólami kręgosłupa. Schorzenia te są główną przyczyną absencji chorobowych wśród pracowników stanowisk biurowych.

Tak pracujesz, jak się czujesz

Tymczasem, jak wskazują badanie Loudhouse 2016 na zlecenie Fellowes, aż 93% pracowników podkreśla, że odpowiednio projektowane i wykonane stanowisko pracy podnosi wydajność i wpływa pozytywnie na efektywność pracy. Jak wskazują liczne badania, pozycja siedząca nie jest dla nas pozycją naturalną – wbrew temu, co mogłoby się wydawać. Siedząc, jesteśmy narażeni na statyczne obciążenie mięśni kręgosłupa, mięśni barków i karku wywołujące dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie także zapalenia i zwyrodnienia stawów. Towarzyszące pracy biurowej dolegliwości obniżają poziom koncentracji pracownika, przez co wykonuje on swoje zadania zdecydowanie wolniej i mniej wydajnie. W następstwie długotrwałej pracy na nieergonomicznie zaprojektowanym stanowisku często ponadto zapada na wymagające długotrwałego leczenia schorzenia, których skutkiem są zwolnienia lekarskie. Koszty ponosi zarówno pracownik, choćby poprzez konieczność wykupienia leków, jak i pracodawca, zmuszony do uzupełniania tymczasowych braków kadrowych. Można jednak tego uniknąć, właściwie projektując środowiska pracy, które zwiększa satysfakcję z wykonywanych zadań, redukując poziom frustracji i syndromu wypalenia zawodowego.

Ergonomiczne meble biurowe

Podstawową cechą ergonomicznych mebli biurowych jest to, że łatwo dostosowują się do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Stąd też coraz częściej sprzęty oferowane przez producentów, takich jak AJ Produkty, dają możliwość regulowania poszczególnych ich elementów. Jednym ze światowych trendów jest biurko z możliwością zmiany wysokości blatu. Dzięki niemu pracownik może w każdej chwili zmienić bez najmniejszego problemu pozycję z siedzącej na stojącą lub odwrotnie. Optymalna wysokość regulacji powinna mieścić się w przedziale 65–130 cm, dzięki czemu zarówno osoby wysokie, jak i niskie są w stanie ustawić je w optymalnej dla siebie pozycji (łokcie ułożone swobodnie na blacie). Wykonywanie części obowiązków w pozycji stojącej zalecane jest także wówczas, gdy biuro wyposażone zostało w ergonomiczne krzesło. Charakteryzuje się ono możliwością swobodnej regulacji kąta nachylenia oparcia i siedziska oraz siły oporu. Dzięki nim zapewniony zostaje kręgosłupowi potrzebny ruch i równomierne odżywienie dysków międzykręgowych. Niewątpliwym atutem ergonomicznego krzesła jest również możliwość dostosowania wysokości podłokietników. Ergonomicznym materiałem obić krzeseł są membrany i siatki, dzięki którym możliwe staje się właściwe odprowadzanie zarówno ciepła, jak i wilgoci. Trzecim podstawowym elementem wyposażania ergonomicznej przestrzeni biurowej są uchwyty na monitor. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale także dostosować wysokość monitora do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.

Organizując środowisko pracy biurowej, powinniśmy kierować się złotą zasadą ergonomii: każdy element należy dostosować do człowieka, nigdy na odwrót.

art. powstał przy współpracy z partnerem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend