Sport

Czy trening może zastąpić kosmetyki?

O tym, że aktywność fizyczna pozwala kształtować sylwetkę, wiadomo od dawna, ale są też takie badania, które wskazują, że ludzie regularnie ćwiczący są postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Jakie są tego mechanizmy? Kilka, ale zamiast na nich, warto skupić się na konkretnych korzyściach.

Czystsza skóra dzięki treningowi?

W czasie aktywności fizycznej intensywnie pracują gruczoły potowe i łojowe. To sprawia, że dość skutecznie się one również oczyszczają. Jeśli przemyje się twarz zaraz po sesji treningowej, to skóra będzie miała właściwe pH, będzie odpowiednio nawilżona i zdecydowanie zmniejszy się ryzyko powstawania krostek czy zaskórników. Kwestią indywidualną pozostaje stosowanie toniku czy maski ściągającej, ale faktem jest, że siłownia może pomóc o utrzymaniu zdrowego i pięknego wyglądu skóry. Tu można też dodać, że w przypadku niektórych osób pozytywny wpływ treningu na zdrowie skóry będzie widoczny nawet szybciej, niż skutki stosowania kosmetyków.

Lepsze napięcie mięśni to ładniejszy owal twarzy

Żaden tam spektakl komediowy, tylko właśnie siłownia jest miejscem, gdzie robi się najdziwniejsze miny. Wysiłek potrafi wykręcać twarz, ale warto pamiętać, że to samo w sobie stanowi też doskonały trening dla mięśni mimicznych, które, delikatnie się rozbudowując, odpowiadają za napięcie skóry. Sama skóra właściwa zresztą pobudzona w ten sposób zaczyna wzmożoną syntezę kolagenu, białka, które odpowiada za wygładzenie cery i napięcie skóry.

Burza hormonów

Jeśli tradycyjna siłownia ci nie odpowiada, to przynajmniej kup sobie podstawowy sprzęt na specialfitness.pl. Warto, ponieważ ćwiczenia oporowe sprawiają, że zmienia się na jakiś czas praca układu hormonalnego. Równoważy się produkcja męskich i żeńskich hormonów płciowych, spada stężenie kortyzolu, działa adrenalina. To wszystko sprawia, że organizm przez jakiś czas pracuje intensywniej, co sprzyja oczyszczaniu, ale także uodparnia na stres, który jest jednym z czynników przyspieszających starzenie się. Takie kontrolowane burze hormonów uczą organizm reagowania na sytuacje niespodziewane i tym samym pozwalają zachować lepszy wygląd na dłużej.

Uśmiech najpiękniejszą ozdobą

Siłownia, spacer, bieg, partyjka tenisa: to najprostszy sposób na pobudzenie wydzielania dopaminy i endorfin, czyli związków, które, mówiąc w skrócie, przywołują uśmiech na twarz. I właśnie dlatego siłownia tak dobrze może zastąpić makijaż – nie dorysujesz sobie uśmiechu szminką, a siłownia i pół godziny pracy z ciężarem zrobi to całkiem skutecznie. Możesz, jeśli chcesz, później go podkreślić swoimi kosmetykami, ale pamiętaj: siłownia to nie tylko dbałość o sylwetkę. To czasem również całkiem skuteczny i bardzo potrzebny pierwszy etap zabiegu kosmetycznego na twarz. I chociaż na pewno nie warto odstawiać na półkę wszystkich kosmetyków, to jednak niektóre z nich dzięki regularnym treningom mogą stać się mniej potrzebne.

art. powstał przy współpracy z zamawiającym

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend