EKUZ to karta umożliwiająca korzystanie z usług leczenia publicznego za granicą. Może się o nią ubiegać każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Wiele osób zapomina jednak, że posiadanie takiej karty wcale nie gwarantuje darmowego korzystania z opieki zdrowotnej. Warto pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne zasady dotyczące karty EKUZ i opłaty mogą się różnić.
Co i gdzie gwarantuje karta EKUZ?
Przed zagranicznym wyjazdem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenia. Karta EKUZ często pomoże nam w trudnych sytuacjach. Bez trudu wyrobisz ją on-line lub odwiedzając najbliższą placówkę NFZ. Zainteresowany? Sprawdź EKUZ w Krakowie, dowiedz się na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-krakowie/ Pamiętaj jednak, że karta nie pomoże zawsze! W krajach takich jak Węgry, czy Wielka Brytania, karta EKUZ faktycznie chroni nas przed jakimikolwiek opłatami związanymi z opieką zdrowotną. Wyjątkiem pozostają usługi stomatologiczne. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest sprawdzenie przed wyjazdem, na jaki rodzaj bezpłatnej pomocy można liczyć. Ponad to, bardzo dobrze jest wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie turystyczne. W poszczególnych krajach wygląda to następująco:
- We Włoszech jest to około 40 euro za wizytę u lekarza. Publiczne leczenie szpitalne jest darmowe, natomiast bardziej specjalistyczne przypadki, wymagają pokrycia części kosztów. Dodatkowo, transport do szpitala również wiąże się z dodatkowymi opłatami.
- W Portugalii, każdy oprócz dzieci i kobiet w ciąży, za świadczenia zdrowotne musi zapłacić około 10 euro. Publiczne leczenie szpitalne jest darmowe, jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach pacjent może zapłacić do około 20 euro.
- We Francji to pacjent pokrywa całość kosztów, a dopiero później może starać się o ich zwrot. Zdarza się, że za niektóre rzeczy (transport do szpitala, zaawansowane badania, dzienna opłata ryczałtowa za pobyt w szpitalu) pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni
- W Belgii, Austrii, Szwajcarii, Szwecji i Niemczech, pacjent musi pokryć wszystkie koszty związane zarówno z pobytem w szpitalu, jak i innymi dodatkowymi kosztami.
- W Chorwacji natomiast, kwota do zapłacenia nie może przekroczyć 2000 hrk (kuna chorwacka). Pacjent jednak płaci zarówno za wizytę u lekarza, jak i pobyt w szpitalu.
Kiedy karta EKUZ na pewno nie zadziała?
Karta EKUZ nie zawsze działa. Podczas leczenia po wypadku spowodowanym uprawianiem sportów zimowych, koszty będą zdecydowanie większe. Nie przyda się też podczas wizyty u lekarza, który przyjmuje prywatnie (karta EKUZ zapewnia tylko publiczną opiekę zdrowotną). Warto również pamiętać, że karta nie obejmuje kosztów związanych z akcjami ratunkowymi, transportem pogrzebowym, czy sanitarnym. Więcej temat leczenia za granicą przeczytasz na stronie https://ekuz.com.pl/leczenie-za-granica-z-ekuz/.
art. powstał we współpracy z klientem