Kultura

CHEŁMEK. Złote Sakiewki 2019 rozdane

W dniu 18 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku odbyła się coroczna gala „Złote Sakiewki”. Nagroda ta symbolizuje szczodrość i ma na celu podziękowanie wszystkim osobom za to, że potrafią przekazywać innym dar swojego serca. Gala była także okazją do wręczenia innych nagród oraz medali.

Życie pisze własny scenariusz i dzień, który dla naszej gminy był dniem uroczystym, dla całego kraju był kolejnym smutnym dniem. Wydarzenia z niedzieli 13. stycznia rzuciły cień na życie nie tylko Polaków, mieszkańców Gdańska, ale także na naszą „małą ojczyznę”. Dlatego też piątkową galę Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus ropoczął minutą ciszy ku pamięci Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska.

Pierwszą z nagród, którą wręczono tego dnia, były medale Za zasługi dla rozwoju gminy Chełmek. Po raz pierwszy to odznaczenie zostało przyznane w 2004 roku. Poprzez nagrodę laureaci doceniani są za szczególny wkład w rozwój naszej gminy w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego, sportowego, kulturalnego i promocji. Wśród laureatów znaleźli się:

– Koło Łowieckie „DANIEL”
– Maria Gołyźniak
– Ks. Stanisław Rapacz
– Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku

Osoby nominowane w kategorii „Złota Sakiewka” otrzymują statuetkę za wsparcie jakie okazali gminnym jednostkom i stowarzyszeniom. W tym roku nagroda trafiła do 11 darczyńców:

-„ASFOR POZNAŃSKI” s.j.
– Zajazd „MAGDA”
– Przedsiębiorstwo Metali Nieżelaznych „BOBREK” s.j.
– „SZAN” sp. z o.o.
– P.P.U.H. „DAKA” sp. z o.o.
– P.H.U. „SIÓDEMKA”
– P.H. „JANINA” sp. z o.o.
– F.U.H. „DIAGNOZA”
– Pana Leonarda Postupalskiego
– Z. U. P. H. „WIZOPOL” s.c.
– P.P.H. DOLOMIT sp. z o.o.

Kolejnym wyróżnieniem, które przyznawane jest przez Burmistrza Chełmka od roku 2005, jest statuetka „Lidera” dla osób, które bezinteresownie działają na rzecz lokalnej społeczności, które swoją pracą oraz zaangażowaniem szczególnie zasłużyły się w różnych dziedzinach życia gminy Chełmek. W 2019 roku nagrodę z rąk włodarza odebrało aż 29 laureatów:

– Ireneusz Musiał
– Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga
– Jacek Smółka
– Konrad Cupiał
– Dawid Szydło
– Paweł Sidorowicz
– Szymon Dębski
– Zespół Muzyczny TERAPOLKA
– Krzyżanowska Barbara
– Markiel Zofia
– Edward Buchała
– Grzegorz Hendzlik
– Radosław Szewczyk
– Helena Sowa
– Teresa Dęsoł
– Joanna Krzyżak
– Nikola Janiczek
– Stanisław Klaja
– Tomasz Szostek
– Ewa Wędzina
– Wiktoria Nowak
– Karolina Wanat
– Klaudia Helbin
– Radosław Gąska
– Krystian Smoleń
– Zdzisław Kręźlewicz
– Kazimierz Kucznik
– Zespół Piłki Halowej SZS-P Nr 2 w Chełmku
– Przemysław Niemczyk

„Otwarte Serca” to nagroda Burmistrza Chełmka przyznawaną osobom i podmiotom niosącym pomoc, działającym na rzecz potrzebujących mieszkańców gminy Chełmek oraz udzielającym wsparcia materialnego i duchowego. Ta piękna statuetka to drobny wyraz wdzięczności za poświęcenie i oddanie dla innych. W tym roku za serce okazane mieszkańców naszej gminy powędrowała ona do:

– ENWOS sp. z o.o. w Chełmku
– Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Pracowników KWK „PIAST” w Bieruniu
– Pana Tomasza Czerwa

Gala była także okazją do wręczenia stypendiów artystycznych przyznanych przez Burmistrza Chełmka na rok 2019, a otrzymali je:

– Przemysław Klimek
– Karolina Bębenkowska
– Arkadiusz Kciuk
– Anna Księżarczyk
– Alicja Mądrala
– Gabriela Roślik
– Nikola Nadolska
– Nikola Janiczek
– Michał Szymon Rybak
– Mateusz Rybak
– Julia Postupalska

Podczas gali w swoim przemówieniu burmistrz Andrzej Saternus przypomniał historię Chełmka w związku z 50 – tym jubileuszem nadania praw miejskich, które miasto obchodzi w 2019 roku.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny Kamila Skickiego, fromacji ELITA New Team z Oświęcimia oraz pokaz laserów przestrzennych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Pawła Waligóry.

UG Chełmek

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Impreza ta powinna być org co 2 lata. Dziś już jest problem aby uhonorować kogoś naprawdę wybitnego.

Send this to a friend