Kultura

CHEŁMEK. Wspólnymi siłami posprzątają las Kamionka

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku ponownie organizuje obywatelską akcję sprzątania miejsc w naszej Gminie. Tym razem 27 i 28 kwietnia w godzinach od 10 do 17 pracownicy ośrodka zapraszają do wspólnego porządkowania lasu Kamionka, gdzie obok nieczynnego wysypiska śmieci planowane jest utworzenie plenerowej ekspozycji obiektów militarnych z czasu II Wojny Światowej. Uczestnicy zapewnione mają rękawice, narzędzia, ciepłą kawę i miłą atmosferę. Zachęcamy do włączenia się do tej ważnej akcji.

– Od kilku miesięcy w ramach programu „Masz Głos”, wspólnie z Gminą Chełmek oraz Nadleśnictwem Chrzanów podejmujemy starania, by osobliwe cmentarzysko dawnych schronów obserwacyjnych „Luftschutz-Splitterschutzzelle” stało się atrakcją turystyczną oraz świadectwem lokalnej historii. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy zechcą poświęcić choć kilkanaście minut na wspólne sprzątanie. Skąd się wzięły schrony w lesie Kamionka? Na terenie Chełmka, w lesie obok nieczynnego wysypiska śmieci, od kilkudziesięciu lat spoczywają betonowe cielska schronów. Niemieckie budowle militarne typu „Luftschutz-Splitterschutzzelle” rozmieszczone były w okresie okupacji na terenie fabryki i pobliskiego osiedla. W okresie powojennym z determinacją usuwano je z miejskiego krajobrazu. Ich solidna konstrukcja opierała się próbom kruszenia za pomocą młotów. Naoczni świadkowie twierdzą, że palono w ich wnętrzach ogniska a rozgrzane ściany polewano zimną wodą. Te zmagania również nie przyniosły rezultatów. Usunięto je dopiero za pomocą dźwigów i wywieziono do lasu – tłumaczą organizatorzy.

– Do obecnych czasów zachowało się dziewięć obiektów – osiem w lesie obok wspomnianego wysypiska na Kamionce, jeden w lesie „Gruszka”. Schrony zostały wykonane z nakazu okupanta w miejscowym zakładzie betoniarskim rodziny Szymutków. Przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami (Luftschutz-Splitterschutzzelle) nie służyły do walki, lecz do schronienia się osób, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie podczas nalotów (strażników, kolejarzy, energetyków itd). Poziome szpary w betonowych skorupach nie służyły jako luki strzelnicze, umożliwiały jedynie obserwację terenu – dodają.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz Głos”, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i partnerów. Pomysłodawca i koordynator: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Partnerzy: Nadleśnictwo Chrzanów, Gmina Chełmek, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Homo Faber, Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej, MZGK w Chełmku, wolontariusze.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend