Informacje, Kultura

CHEŁMEK. Powstanie „przestrzeń słowa i przestrzeń spotkania”

Budynek po dawnym przedszkolu w Chełmku przy ul. Brzozowej wkrótce całkowicie zmieni nie tylko swój wygląd, ale także zyska nowe funkcje. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 3 184 218,50 zł powstanie w nim „Przestrzeń słowa i spotkania”, w której znajdzie się między innymi biblioteka, sale do zajęć warsztatowych, pozalekcyjnych, sale zabaw, sale multimedialne z pełnym wyposażeniem, czytelnia dla dzieci i klubokawiarnia. Całkowita wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 5,2 miliona złotych. Inwestycja związana jest z realizacją programu rewitalizacji.

– W Chełmku od dawna istnieje potrzeba przeniesienia biblioteki w inne miejsce. Oferta, którą ma książnica, jest bardzo bogata, jednakże bardzo często ogranicza ją brak miejsca w obecnym budynku. Z tego też powodu wspólnie podjęliśmy decyzję, że budynek po dawnym przedszkolu będzie nadawał się idealnie do stworzenia miejsca, w którym całe rodziny będą mogły przychodzić i spędzać czas nie tylko czytając książki, ale także odpoczywając, korzystając z przygotowanych atrakcji i wydarzeń. Atutem tego miejsca jest także lokalizacja, ponieważ obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takich miejsc, jak Park Rodzinny, Plac Reprezentacyjny czy korty tenisowe. Chcemy jednak, aby biblioteka zyskała także nowe funkcje, które będą uzupełniać tę ofertę, związaną z wypożyczaniem książek. Jest to bardzo ważna dla nas inwestycja z tego też powodu dużo pracy poświęciliśmy w celu przygotowania odpowiedniego projektu. Dzięki temu już wkrótce za ponad 5,2 miliona złotych będziemy mogli korzystać z nowoczesnego obiektu, którego nie powstydziłby się nawet największe miejscowości – tłumaczy Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.

Obiekt zostanie podzielony na dwie części: przestrzeń słowa i przestrzeń spotkania. Przestrzeń słowa odpowiada wizji placówki jako otwartego kreatora myśli i działań społecznych, miejsca, które łączy tradycyjną książnicę z przestrzenią dialogu i spotkań. Powstanie w niej strefa czytelnika oraz strefa multimedialna z salami multimedialnymi wyposażonymi w stanowiska komputerowe, rzutnik, plansze do wyświetlania treści, dostęp do Internetu, mające na celu organizację różnego rodzaju prezentacji i spotkań, w tym promujących „myśli w słowach” dla różnych grup wiekowych.

Jeżeli chodzi o przestrzeń spotkania planowane jest zagospodarowanie parteru budynku na potrzebę stworzenia przestrzeni dla rodzin, złożonego z czterech stref:
1. Strefa dziecka, a w niej świetlica środowiskowa dla dzieci, gdzie dzieci otrzymają wsparcie w odrabianiu zajęć, będą mogły w sposób twórczy spędzać czas wolny oraz uczestniczyć w zajęciach dodatkowych rozwijających ich zainteresowania oraz poprawiających ich szanse edukacyjne. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe dla dzieci. Ofertę przygotuje animator czasu wolnego, dostosowując ją do potrzeb i oczekiwań małych odbiorów, w oparciu o sale do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych oraz salę zabaw.
2. Strefa rodzica – sala, w której odbywać się będą zajęcia dla rodziców. Oferta będzie realizowana równoległa czasowo do proponowanych dla młodszych dzieci zajęć, m.in. w tym celu, aby rodzice mogli twórczo wykorzystywać czas wolny.
3. Strefa otwarta – miejsce spotkań, debat, klubokawiarnia, sala zabaw dla dzieci – szeroka oferta integrująca różne pokolenia mieszkańców;
4. Przestrzeń dla niezbędnego zaopatrzenia i obsługi technicznej kompleksu, w tym: pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe oraz kotłownia.

Budowa „Przestrzeni słowa i spotkania” jest jednym z zadań, które znalazło się w Gminnym Programie Rewitalizacji i uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

UG Chełmek

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend