Informacje

Charakterystyka najpopularniejszych rodzajów rur

Obecnie coraz większą popularność zyskują rury z tworzyw sztucznych, wypierają one produkty stalowe i miedziane. Rury PCV, PP, czy PEX są lekkie, elastyczne i łatwe w montażu, ale istnieją sytuacje, kiedy nie nadają się do instalacji.

Miedziane

Rury miedziane są odporne na wysoką temperaturę, promienie UV i korozję. Produkty te są lekkie i łatwe w montażu. Używając rur miedzianych w instalacji należy je dobrze wyizolować, by uniknąć utraty ciepła. Rury mocuje się za pomocą łączników zaciskowych lub lutuje się je między sobą. Dostępne są trzy rodzaje produktu: miękkie, twarde i półtwarde.

PCV, PP i PEX

Rury z tworzyw sztucznych (PE, PEX, PP, PB) są lekkie, odporne na korozję i nie ulegają zakamienieniu. Posiadają niestety kilka wad. Przede wszystkim, pod wpływem wysokiej temperatury znacznie się wydłużają. Poza tym, przepuszczają tlen, dlatego do instalacji najlepiej wybierać rury z powłoką zapobiegającą przenikanie O2. Specjaliści szacują, że rury z tworzyw sztucznych mogą przetrwać około 50 lat. Ten rodzaj rur łączy się ze sobą na trzy sposoby: przez zgrzewanie (czyli podgrzewanie końców do momentu osiągnięcia plastycznej masy i zespolenie ze sobą obu produktów), klejenie i łączenie mechaniczne (zaciski, gwinty).

Stalowe

Rury stalowe są najtańsze spośród omówionych produktów, dodatkowo są sztywne i nie wymagają mocowania do ścian. Poza tym, są one odporne na działanie wysokich temperatur, mają jednak tendencję do zarastania kamieniem i nie są odporne na korozję. Warto więc wybierać rury czołowych producentów, którzy proponują produkty najwyższej jakości. Przykładem jest firma http://linstar.eu/, która oferuje wszelkiego rodzaju asortyment hutniczy. Jest jednym z czołowych dostawców produktów żaroodpornych, alloy, duplex i kwasoodpornych.

Wybierając rodzaj rur np. do instalacji grzewczej, trzeba wziąć pod uwagę najwyższą temperaturę, którą może mieć przepływająca woda. W przypadku, gdy ciecz osiąga powyżej 90 stopni Celsjusza, nie można używać rur z tworzyw sztucznych. Wówczas najlepiej sprawdzają się produkty miedziane lub stalowe. Takie instalacje montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach z kotłami na paliwa stałe.

Przy wyborze rur trzeba wziąć pod uwagę również takie elementy jak: gęstość materiału, która wpływa na ciężar produktu, temperatura topnienia, rozszczelność, przewodność cieplną i szorstkość. Dzięki analizie tych wartości, można dobrać właściwy osprzęt do rodzaju instalacji.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend