Informacje

Charakterystyka motocykli polecanych początkującym kierowcom

Jazda na motocyklu jest naprawdę ekscytującym przeżyciem, które napełnia radością wszystkich pasjonatów szybkości. Trzeba pamiętać, żeby wybrać maszynę, która zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również spełni oczekiwania, co do prędkości. Motocykle różnią się między sobą konstrukcją i parametrami w zależności od przeznaczenia. Na rynku dostępne są jednoślady, które idealnie nadają się do wielogodzinnych tras oraz takie, które świetnie sprawdzają się podczas jazdy po mieście. Kierowcom rekomenduje się określone modele motocykli, w zależności od posiadanego doświadczenia na drodze.

Rodzaje motocykli preferowanych początkującym

  • modele sportowe – charakteryzują się dużą mocą silnika i momentem obrotowym. Poza tym, są lekkie i szybkie. Dodatkowo posiadają doskonałe hamulce i twarde zawieszenie. Najlepiej sprawdzają się na krótkich trasach, gdzie mogą rozwijać swoją prędkość nawet do 150 km/h. Z racji specyficznego ułożenia ciała podczas jazdy, odradza się wybieranie motocykli sportowych na długie trasy.
  • chopper i cruiser – są to ciężkie jednoślady z obniżonymi siedziskami i wydłużonymi kierownicami. Dla lepszych osiągów chopper, w odróżnieniu od cruisera, nie ma żadnych dodatkowych elementów jak: sakwy, gmole, sissy bary.
  • skuter – ogromnym plusem tych jednośladów jest brak biegów i szeroki wybór modeli. Te maszyny mogą osiągać prędkość ponad 60 km/h i świetnie nadają się na jazdę po mieście.
  • modele turystyczne – przeznaczone są dla zwolenników długich tras. Maszyny wyposażone są w kufry, siedzenie dla pasażera i owiewki.
  • naked – jest to motocykl pozbawiony szyby i owiewek, przez co można zobaczyć niemal cały jego silnik. Tej charakterystyce zawdzięcza on swoją nazwę „nagiego”. Model świetnie sprawdza się podczas jazdy po mieście.

Elementy warte uwagi podczas wyboru motocykla

Osoby początkujące powinny zdecydować się na lżejsze maszyny, którymi łatwiej manewrować. Poza tym, bardzo ważne jest umiejscowienie siedziska. Jego wysokość musi być dobrze dopasowana do wzrostu kierowcy, tak, by mógł on swobodnie i pewnie postawić stopy na podłożu. Ponad to, osobom z mniejszym doświadczeniem na drodze zaleca się wybór maszyn z mniejszą pojemnością silnika. Takie motocykle świetnie nadają się do nauki i zdobywania umiejętności prowadzenia maszyny. Po pewnym czasie można przesiąść się na szybsze i mocniejsze jednoślady.

Serwis motocykla

Zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone mogą korzystać z motocykli nowych, albo używanych. Żeby maszyna służyła kierowcy przez długi czas, bardzo ważne jest jej serwisowanie i wykonywanie regularnych przeglądów. W razie potrzeby wymiany części z powodzeniem można korzystać z internetowych sklepów, które proponują oryginalne produkty, znanych producentów. Przykładem jest firma akcesoriamotocyklowe.pl, która działa na rynku od 12 lat i dystrybuuje wszystkie niezbędne akcesoria dla motocyklistów i motocykli. Dbanie o sprzęt gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę przez długie lata.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend