Informacje

Cena OC – sprawdź, od czego zależy cena

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów od odpowiedzialności cywilnej mogą się między sobą znacząco różnić. Różnice w wysokości składek w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych wynoszą niekiedy nawet kilkaset złotych. Żeby zrozumieć, skąd biorą się tak duże rozbieżności, należy dowiedzieć się, od czego zależy cena OC.

Zniżki za bezszkodową jazdę i inne kryteria

Podstawowym kryterium branym pod uwagę podczas kalkulacji składki jest dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa na podstawie danych znajdujących się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przyznaje właścicielowi pojazdu zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Każdy kolejny rok, w którym właściciel pojazdu nie wyrządził szkody osobom trzecim, skutkuje dodatkowym upustem. Maksymalna wysokość tej zniżki wynosi zazwyczaj 60%. Chciałbyś obliczyć swoją składkę OC? Skorzystaj z kalkulatora na stronie ubezpieczenie24.org.

Na wysokość składki w dużym stopniu wpływać może również wiek właściciela pojazdu. Dużych zwyżek powinny się spodziewać osoby młode, które od niedawna posiadają prawo jazdy. Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych jest to spowodowane większym ryzykiem wystąpienia szkody, a co za tym idzie konieczności wypłaty odszkodowania poszkodowanym. Młodzi kierowcy powodują więcej kolizji i wypadków drogowych, dlatego ich składki za OC są wyższe.

Grupą klientów o podwyższonym ryzyku są też osoby, które ukończyły 65 lat. Istotnym kryterium, które wpływa na cenę polisy, jest również miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Zazwyczaj ceny polis OC dla klientów mieszkających w większych miastach, w których jest więcej kolizji i wypadków są wyższe, niż dla osób zamieszkujących wsie lub małe miejscowości.

Pojemność silnika i pozostałe dane pojazdu

Warto wiedzieć, że cena OC zależeć może również od rodzaju posiadanego pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą osobne taryfy dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, a także ciągników siodłowych i pojazdów rolniczych. W przypadku aut osobowych wysokość składki uzależniona będzie od  pojemności silnika oraz jego mocy. Jeszcze do niedawna wyższej pojemności silnika towarzyszyła wyższa cena OC, o czym przeczytasz na stronie https://najtaniejuagenta.pl/zaleznosc-ceny-oc-pojemnosci-silnika/. Obecnie coraz częściej zdarza się, że właściciele pojazdów z dużym silnikiem płacą mniej, niż osoby korzystające z miejskich aut wyposażonych w jednostki napędowe o niedużej pojemności. Warto wiedzieć, że przy kalkulacji składki pod uwagę może być brana również marka auta. Ze zwyżkami liczyć powinni się właściciele tych marek, które statystycznie najczęściej uczestniczą w zdarzeniach drogowych. Jeśli chodzi o pojazdy ciężarowe, o ostatecznej cenie OC decydować może ładowność, a także dopuszczalna masa całkowita.

art. powstał we współpracy z klientem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend