Informacje

BRZEZINKA. Nowa droga już we wrześniu

Nowa droga w sołectwie Brzezinka, która odsunie ruch samochodowy od byłego obozu Birkenau zostanie otwarta na przełomie sierpnia i września br.  – poinformował wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek .

Inwestycja warta prawie 6 mln zł zakłada budowę nowej jezdni, ścieżki rowerowej, chodnika, oświetlenia drogowego oraz kanalizacji deszczowej. Droga będzie zaczynać się w rejonie ul. Jakubowskiego i kończyć przy ul. Kombatantów. Jej długość wyniesie prawie 1 km. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne „PROTE” Michał Kowalski ze Spytkowic. Zadanie jest finansowane w 80 proc. z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego etap V na lata 2016-2020 oraz budżetu Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Oświęcim.

Budowa drogi odbarczającej usytuowanej na przedpolu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau rozwiąże problemy komunikacyjne mieszkańców sołectwa Brzezinka wynikające z dużego ruchu turystycznego.

Istniejąca stara droga zostanie przekwalifikowana na drogę wewnętrzną Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, z której będą korzystać jedynie samochody oficjalnych delegacji oraz pracownicy Muzeum.

red. / zdjęcie archiwalne

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. prawie wszyscy wiedzą że droga odbarczająca w tej formie jest potrzebna tylko Muzeum a nie mieszkańcom. Za gminne pieniądze Muzeum zrobiło sobie inwestycje drogową a na dodatek nakazano wykup gruntów przed Muzeum za pieniądze gminne a potem zostanie to przekazane Muzeum bo nic na tych terenach nie będzie wolno uprawiać. Co za paranoja. Opinia mieszkańców i lokalnego samorządu zupełnie nie jest brana pod uwagę. I tu rodzi się pytanie – kto tu ma w tym interes i kto tu rzeczywiście rządzi.

 2. @stefanB
  kiepsko u ciebie z wnioskowaniem, przeciętny koń ma wyższe IQ od ciebie.

 3. My znamy tego typka, nick można łatwo zmienić,styl „komunikacji ” już duzo trudniej,szczególnie przy dolegliwym deficycie megabajtów „pod kopułą”…

 4. W 2018 roku ludność Polski zmniejszyła się o 22 tysiące osób, to różnica wskaźnika zgonów i urodzin. W tym roku wszystko wskazuje na to, że zapowiada się rekordowy spadek. Po prostu oczekiwanie, że 500+ zmieni tę tendencję jest głupie. Gdyby dzietność zależała to od pieniędzy, to w najbogatszych rodzinach przychodziłoby na świat najwięcej dzieci – a jest dokładnie odwrotnie.
  Spada też średnia długość życia Polaków, po raz pierwszy od II wojny światowej. Wynika to z coraz gorszej dostępności usług medycznych, jest mniej lekarzy i stale wydłużają się kolejki.
  Więc obawy, że przyjdą do nas jacyś obcokrajowcy są w tym momencie bez znaczenia: jeśli rzeczywiście przyjdą, to stopniowo z mniejszości staną się większością, jeśli nie przyjdą, to Polska zmieni się w piękny ekologiczny las w centrum Europy. Tak czy inaczej jak tak dalej pójdzie, to za 100 lat Polaków już prawie nie będzie.
  Do buuuuu – jesteś zwykłym idiotą.

 5. Do Polska ginie…

  Słaba prowokacja jak guma z której się wylałes.

 6. W pierwszym półroczu przyszło na świat ok. 182 tys. dzieci. To o 5,9 proc. (o ponad 11 tys.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wynika ze wstępnych danych GUS. – Spadek urodzeń jest duży. Znaczna część urodzin to dzieci rodzące się w rodzinach patologicznych.

 7. Gdyby myśleli zrobili by światła dla pieszych ale to przerasta ich wyobraźnie

 8. A kiedy kanalizacja na zaborzu? Gmina coś ostatnio widzi tylko brzezinkę!

 9. Prędzej już powstanie tam ukraińska cerkiew albo nepalska pagoda. Jeśli leniwe Polki i leniwi Polacy nie zaczną wreszcie się rozmnażać, jak Pan Bóg przykazał.

 10. Bez kładki ta droga i tak nie ma wiekszego sensu. Przykre, ale prawdziwe. Kierowcy wciąż będą czekali aż przejdą święte pielgrzymki pejsa tych.

Send this to a friend