Kultura

BRZESZCZE. Przedwojenny francuski wagon towarowy

foto: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz wzbogaciła się o nowy eksponat, przedwojenny francuski wagon towarowy.

„Wypatrzyliśmy go w małej wiosce niedaleko Pionek. Udało się go nam pozyskać. Został umieszczony na ciężarówce tir i we wtorek dotarł do Oświęcimia. Stanął przy budynku dawnej obozowej kuchni i kantyny SS, którym opiekuje się nasza fundacja. Z jednej strony tego budynku znajduje się kolejowa rampa i oryginalne torowisko. Właśnie tam 14 czerwca 1940 r. wjechał pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz – 728 Polaków z więzienia w Tarnowie” – powiedziała dla Polskiej Agencji Prasowej Agnieszka Molenda.

Wagon prawdopodobnie pochodzi z lat 20 lub 30 XX w. „Nie jest w najlepszym stanie. Wymaga gruntownej renowacji. Musimy znaleźć brakujące elementy – koła, resory i zderzaki. Mamy nadzieję, że to się nam uda i przywrócimy mu pierwotny wygląd” – dodała prezes fundacji.

Na ramie wagonu znajduje się tabliczka znamionowa, z której można odczytać słowa „Compagnie Francaise Paris” oraz nazwę stacji „Ivry Port Pres Paris”. „Wagony były zamawiane pod kątem stacji i miały nabite na tabliczki ich nazwy. Transporty z deportowanymi Żydami, które wyruszały z obozu Drancy pod Paryżem, mogły składać się także z wagonów z tej stacji, do której był przypisany ten znaleziony przez nas” – dodała Agnieszka Molenda.

Do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz z terenów francuskich deportowanych zostało ponad 60 tys. Żydów.

foto: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Sterty śmieci pozostawiali krakowscy busiarze, przy ziemniaczarkach. Na szczęście zablokowano możliwość parkowania w tym miejscu. No to teraz parkują po krzakach i dalej śmiecą.

  2. A tak przy okazji,
    to co teraz dzieje się przed „Bramą Śmierci” w Brzezince ,to jakiś armageddon, samochody parkowane gdzie bądz,sterty śmieci i odchody po krzakach. Kompletne zatrzymanie prac przy budowie drogi.
    Czy dyrektora Muzeum to zupełnie nie dotyczy i nie obchodzi?

Send this to a friend