Informacje

BRZESZCZE. Prezydent wziął udział w akademii barbórkowej

– Węgiel to nasz największy skarb, mamy największe zasoby w Europie. I proszę się nie martwić: dopóki ja pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – powiedział we wtorek Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął udział w akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się w Brzeszczach, gdzie działa jedna z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie.

– Polski przemysł wydobywczy jest jednym z fundamentów naszej gospodarki i w ogromnym stopniu gwarancją naszej suwerenności energetycznej – podkreślił.

Zwracając się do górników, Prezydent powiedział: Jesteście branżą strategiczną, która musi być zachowana, choć oczywiście musi być unowocześniana.

–  Ale jestem tu dziś przede wszystkim po to, aby podziękować za całoroczny trud, za poświęcenie, podziękować tym wszystkim, który pracują na dole i tym, którzy będąc na górze ich wspierają. – To szczególna praca, nie nazywałbym jej w sumie pracą – to jest służba dla Rzeczypospolitej, dla bliźnich, ale także dla braci górniczej – podkreślił.

Podziękował przy tym ratownikom pracującym podczas katastrofy w Zofiówce. – To jest właśnie solidarność i niezwykłe braterstwo, które wśród Państwa jest i wzbudza podziw – dodał. – Ogromnie doceniam Państwa trud. Jesteście niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa. Razem z waszymi rodzinami stanowicie niezwykły wzorzec wspólnoty – bo w trudnych chwilach wśród braci górniczej nikt nie jest sam – powiedział Prezydent.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda nawiązał także do odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego.

– Jesteśmy organizatorem COP24, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę, w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce, nie nasze, polskie interesy – zaznaczył.

Podkreślił, że trzeba realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa. Powiedział, że właśnie dlatego jako jedną z deklaracji tego szczytu Polska zaproponowała dokument „Just transition”, „mówiący o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat”. – To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społeczeństw, dbałość o ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością – zaznaczył Prezydent. – To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę – dodał.

Zasłużonym pracownikom Tauron Wydobycie S.A Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył 29 Medali za Długoletnią Służbę .

W uroczystości uczestniczyła wicepremier Beata Szydło, a Andrzejowi Dudzie towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz minister Błażej Spychalski.

Akademię poprzedził przemarsz górników z kopalni do kościoła św. Urbana, w którym mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Źródło: www.prezydent.pl, zdjęcie: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Czy oni już pojechali? Nie wiem czy mogę wreszcie wyjść z domu.

Send this to a friend