Informacje

BRZESZCZE. Pies zamknięty w samochodzie

W upalne dni zamknięty samochód staje się pułapką dla znajdujących się w nim osób lub zwierząt. W takiej sytuacji dziecko lub czworonożny pupil, mogą być narażeni na przegrzanie, a nawet śmierć.

W dniu 31 lipca 2018 o godzinie 15.30 w Brzeszczach na parkingu przed jednym z hipermarketów 27 – letnia mieszkanka Brzeszcz, która przyjechała na zakupy,  zauważyła  pozostawionego w zamkniętym, nagrzanym mercedesie psa rasy Yorkshire. Pies szczekał i próbował dostać się do okna. Kobieta, obawiając się o los zwierzaka, w przypadku dłuższej nieobecności właścicieli, zadziałała natychmiast.  Powiadomiła pracowników sklepu, którzy przez system nagłośnienia wezwali właściciela mercedesa na parking. O zdarzeniu powiadomiona została również Policja. We wskazane miejsce ruszył jeden z patroli, jednakże w między czasie nadeszła informacja, że właściciel pojazdu zgłosił się przy pojeździe, więc interwencja została odwołana. Z relacji zgłaszającej wynikało, że po krótkiej rozmowie na temat grożącego zwierzęciu niebezpieczeństwa właściciel samochodu odjechał.

 

Policjanci apelują, aby ani dzieci,  ani zwierząt,  podczas upałów nie pozostawiać w zamkniętych pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”.  Chcąc uświadomić sobie jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Wysoka temperatura, nagrzane fotele i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Najpierw wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym szczelnie samochodzie jest bezbronne.

Apelujemy również do osób postronnych, aby reagowały tak jak mieszkanka Brzeszcz.  Wystarczy wezwać służby ratunkowe pod numer alarmowy 112. Natomiast w uzasadnionym przypadku – gdy  dziecko lub zwierzę ma objawy przegrzania, nie reaguje na bodźce,  natychmiast należy wybić szybę. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności. Ratujemy życie, a szyba jest dobrem mniej znaczącym, niż życie. W chwili, gdy zdecydujemy się interweniować sami,  tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, ukazując zastaną sytuację.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend