Informacje

BRZESZCZE. Pies zamknięty w samochodzie

W upalne dni zamknięty samochód staje się pułapką dla znajdujących się w nim osób lub zwierząt. W takiej sytuacji dziecko lub czworonożny pupil, mogą być narażeni na przegrzanie, a nawet śmierć.

W dniu 31 lipca 2018 o godzinie 15.30 w Brzeszczach na parkingu przed jednym z hipermarketów 27 – letnia mieszkanka Brzeszcz, która przyjechała na zakupy,  zauważyła  pozostawionego w zamkniętym, nagrzanym mercedesie psa rasy Yorkshire. Pies szczekał i próbował dostać się do okna. Kobieta, obawiając się o los zwierzaka, w przypadku dłuższej nieobecności właścicieli, zadziałała natychmiast.  Powiadomiła pracowników sklepu, którzy przez system nagłośnienia wezwali właściciela mercedesa na parking. O zdarzeniu powiadomiona została również Policja. We wskazane miejsce ruszył jeden z patroli, jednakże w między czasie nadeszła informacja, że właściciel pojazdu zgłosił się przy pojeździe, więc interwencja została odwołana. Z relacji zgłaszającej wynikało, że po krótkiej rozmowie na temat grożącego zwierzęciu niebezpieczeństwa właściciel samochodu odjechał.

 

Policjanci apelują, aby ani dzieci,  ani zwierząt,  podczas upałów nie pozostawiać w zamkniętych pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”.  Chcąc uświadomić sobie jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Wysoka temperatura, nagrzane fotele i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Najpierw wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym szczelnie samochodzie jest bezbronne.

Apelujemy również do osób postronnych, aby reagowały tak jak mieszkanka Brzeszcz.  Wystarczy wezwać służby ratunkowe pod numer alarmowy 112. Natomiast w uzasadnionym przypadku – gdy  dziecko lub zwierzę ma objawy przegrzania, nie reaguje na bodźce,  natychmiast należy wybić szybę. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności. Ratujemy życie, a szyba jest dobrem mniej znaczącym, niż życie. W chwili, gdy zdecydujemy się interweniować sami,  tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, ukazując zastaną sytuację.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend