Informacje, Sport

BLUE SPORT. Jak dbać o sprzęt narciarski?

Każdy sprzęt sportowy musi być regularnie serwisowany, jeśli ma prawidłowo funkcjonować. To samo dotyczy oczywiście nart oraz snowboardów, które powinny być w pełni sprawne podczas sezonu, by nie zawiodły w najbardziej nieprzewidzianym momencie. Podstawowy przegląd może być wykonany w domu i służyć ocenie, czy przed kolejnym wyjazdem na narty warto udać się do serwisu. Pełna ocena stanu nart, jak również naprawienie wszelkich uszkodzeń czy odpowiednie ich przygotowanie powinny być jednak wykonane przez profesjonalistów, dysponujących wiedzą i specjalnymi narzędziami. W polecanym przez nas sklepie i serwisie rowerowo-narciarskim Blue Sport w Grojcu, wykonywane są: cyklinowanie i regeneracja ślizgu, ostrzenie krawędzi, montaż i konserwacja wiązań narciarskich i snowboardowych, regulacja siły wypięcia wiązań oraz naprawy innych uszkodzeń.

Pierwszym krokiem, który powinien zostać wykonany, jest zawsze oczyszczenie nart z ewentualnego brudu. Następnie należy ocenić stan ślizgu: czy są w nim ubytki, a także krawędzi: ich ostrość oraz ewentualne uszkodzenia. Jeśli w ślizgu występują ubytki, powinien on zostać zregenerowany, czyli po prostu należy wypełnić uszkodzenia specjalnym tworzywem. Kolejnym krokiem jest odpowiednie wyszlifowanie ślizgu, by był idealnie równy. W przypadku krawędzi, muszą one być naostrzone, by zapewniały dobre trzymanie się narty na stoku, szybkie, pewne hamowanie w każdych warunkach, a także umożliwiały płynne skręcanie zgodnie z wolą jadącego. Szczególnie ważne są dobrze naostrzone krawędzie w nartach carvingowych, umożliwiających m.in. wchodzenie w krótkie, ostre skręty.

Naostrzone oraz dobrze zregenerowane narty muszą zostać nasmarowane odpowiednim smarem, przeznaczonym (zwykle) do konkretnych temperatur. Dlatego też jednorazowe smarowanie nart w serwisie nie będzie wystarczające na cały sezon, a od intensywności użytkowania zależeć będzie, jak szybko należy je powtórzyć. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż smarowanie nart może odbywać się na gorąco lub na zimno (doraźnie). Pierwsze z nich jest skuteczniejsze, smar jest lepiej rozprowadzany po strukturze narty i wytrzymuje dłuższe eksploatowanie. Drugie jest wykorzystywane przez narciarzy, pragnących nasmarować swoje narty bezpośrednio przed wyjściem na stok. Polecane są przy tym smary oznakowane w odpowiedni sposób: niebieskie do temperatur ujemnych, żółte do temperatury 0°C i minimalnie dodatniej, pomarańczowe uważane za uniwersalne, zwykle sprawdzające się w przedziale od -10°C do 0°C.

Bardzo ważnym krokiem serwisowym jest montaż i regulacja, a także serwis wiązań narciarskich i snowboardowych. Ich odpowiednie dopasowanie i zadbanie, by nie pojawiły się w nich uszkodzenia czy rdza, są podstawowymi czynnikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo jazdy na nartach. Dlatego bezwzględnie powinny być wykonane w profesjonalnym serwisie, wyposażonym w odpowiednie narzędzia, jak jest w przypadku Blue Sport Grojec. Również odpowiednie ustawienie siły wypięcia nart jest jednym z niezwykle istotnych parametrów, zapewniających bezpieczeństwo jazdy i chroniących narciarza przed kontuzjami czy złamaniami. Dlatego też specjalistyczne serwisy posługują się w tym celu tabelami i urządzeniami diagnostycznymi, które uwzględniają m.in.: wagę, wiek, wzrost, poziom zaawansowania oraz rozmiar buta narciarza, by ustalić odpowiednią wartość tego parametru.

Na koniec warto zauważyć, że serwis nart jest konieczny nie tylko na początku, ale również na końcu sezonu. Co więcej, w trakcie zimy istotne są również zachowania narciarzy, które mogą w istotny sposób wpływać na sprzęt, takie jak przechowywanie czy przewożenie nart i butów. Należy w tym przypadku pamiętać, aby nie przewozić „desek” na dachu samochodu bez osłony, co mogłoby narazić je na niepotrzebne uszkodzenia. Zarówno narty jak i buty powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, by nie zostały narażone na odkształcenia spowodowane wilgocią i nieodpowiednią temperaturą. Z kolei podczas suszenia butów nie powinny być ustawiane obok grzejnika czy suszone gorącą suszarką, gdyż to również może doprowadzić do ich odkształceń. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad niewątpliwie poprawi żywotność nart i butów, co powinno przełożyć się na zadowolenie narciarza.

Sklep Grojec
Beskidzka 59, 32-615 Grojec 

Poniedziałek 8:00-18:00
Wtorek 8:00-18:00
Środa 8:00-18:00
Czwartek 8:00-18:00
Piatek 8:00-18:00
Sobota 8:00-18:00
Niedziela 8:00-18:00

Sklep Kęty
Kościuszki 14, 32-650 Kęty

Poniedziałek 9:00-19:00
Wtorek 9:00-19:00
Środa 9:00-19:00
Czwartek 9:00-19:00
Piątek 9:00-19:00
Sobota 9:00-15:00

tel: 33 8420758
sklep@bluezonesport.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend