Informacje

AUSCHWITZ. Wystawa o historii obozu w hiszpańskiej Guernice

Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz” została otwarta 1 października w hiszpańskiej Guernice, w historycznym wnętrzu schronu przeciwlotniczego. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum i przetłumaczona na język hiszpański prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz, ale też genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Projekt w Hiszpanii realizowany jest we współpracy z Asociación Pro Tradición y Cultura Europea.

W oficjalnym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. burmistrz Guerniki Jose Maria Gorroño Etxebarrieta, ambasador RP w Hiszpanii, Marzenna Adamczyk, prezes APTCE Enrique de Villamor y Soraluce oraz dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński, a także przedstawiciele władz samorządowych Guerniki i Oświęcimia.

– Przyjmujemy tę wystawę z ogromną wdzięcznością, bo jest to wyraz wspólnego upamiętnienia zbrodni nazistowskich. To także wyraz szacunku, jaki Guernika chce wyrazić wobec ofiar obozu Auschwitz-Birkenau, które zginęły w obozie Auschwitz-Birtkenau. Projekt ten to równocześnie ważny sprzeciw przeciwko wszelkim intencjom ponowienia i powrotu to takich praktyk w obecnej Europie. Głosy nienawiści nie mogą powrócić w dzisiejszej rzeczywistości – powiedział burmistrz Guerniki Jose Maria Gorroño Etxebarrieta.

Prezes ACTPE Enrique de Villamor powiedział, iż cały projekt edukacyjny preznaczony jest przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci Auschwitz: – Mamy ogromną nadzieję, że ta wystawa spowoduje, że odwiedzający nie tylko pozna i zastanowi się nad samą historią Auschwitz. Liczę, że refleksja ta pójdzie dalej. Akty terroru, nienawiść, czy barbarzyństwo takie, jak bombardowanie Guerniki, czy utworzenie obozu Auschwitz, nie może się powtórzyć.

– W dzisiejszym świecie, który jest trudno przewidywalny i gdzie rosnące są problemy takie jak różne formy rasizmu, antysemityzmu, populizmu, nasza niezdolność do reagowania w sytuacji, gdy dzieje się coś złego, jest bardzo niepokojąca – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Mam nadzieję, że ta wystawa nie będzie tylko i wyłącznie wystawą dla ludzi młodych, bo ta często powtarzająca chęć aby to ludzie młodzi szukali wniosków płynących z  historii Auschwitz jest również pewną psychologiczną próbą zrzucenia naszej odpowiedzialności z naszej dorosłej, dojrzałej części społeczeństwa, która dzisiaj decyduje o przyszłości tego świata – dodał dyrektor Cywiński.

– Guernika była pierwszym miasteczkiem tak brutalnie i bezsensownie potraktowanym przez lotnictwo niemieckie, dwa lata przed wybuchem II wojny światowej. To miasto praktycznie zostało zmiecione z powierzchni ziemii – podobnie jak kilka lat później Warszawa. Hiszpanie nie brali udziału w II wojnie światowej, jednak przecież sama wojna to doświadczenie bardziej uniwersalne: są ofiary, niewinni cierpiący ludzie, terror i przemoc – powiedziała ambasador Marzenna Adamczyk.

– Obóz Auschwitz-Birkenau jest tym najtragiczniejszym i najkoszmarniejszym symbolem II wojny światowej. Zawiera w sobie coś w rodzaju esencji zła. Dlatego zawsze będę wspierała Muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest liderem, jeśli chodzi o politykę pamięci i pokazywania tego, do czego nie wolno dopuścić – dodała.

Wystawa prezentowana jest w pochodzącym z 1936 r. budynku schronu przeciwlotniczego znajdującego na terenie dawnej fabryki amunicji Astra. Wewnątrz ustawiono trzydzieści plansz ekspozycyjnych, na których wyjaśnione są przyczyny założenia obozu jako narzędzia terroru wobec ludności polskiej oraz polityczne tło jego funkcjonowania. Ekspozycja wyjaśnia, w jaki sposób rozwijał się system obozowy i dlaczego doszło do jego przekształcenia w ośrodek masowej zagłady Żydów.

Opisane są także warunki życia więźniów obozu, głód, niewolnicza praca, terror, system kar, czy egzekucji. Odrębne plansze podejmują tematykę losów kobiet i dzieci, zagłady Romów, czy tragedii sowieckich jeńców wojennych. Wystawa przybliża też historię ruchu oporu w KL Auschwitz, ucieczek, a także pomocy udzielanej więźniom przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Wystawa prezentowana jest w języku hiszpańskim. Przygotowywany jest także audioprzewodnik w językach baskijskim, katalońskim, francuskim i angielskim. Partner projektu Asociación Pro Tradición y Cultura Europea zakłada, iż kopie wystawy będą jednocześnie pokazywane w kilku miejscach w Hiszpanii. Ekspozycji towarzyszy program warsztatów dla młodzieży szkolnej przygotowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend