Informacje, Kultura

AUSCHWITZ. „Ta odpowiedzialność nigdy się nie skończy”

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził 20 sierpnia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gościa powitał Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum kierujący pracami Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który podczas wizyty przybliżył mu historię obozu oraz opowiadał o współczesnych wyzwaniach Miejsca Pamięci. Towarzyszył im były więzień Auschwitz Marian Turski.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, Heiko Maas złożył wieniec i oddał hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

„Piekło na ziemi – to niemieckie dzieło nosiło imię Auschwitz. Pełni smutku i wstydu chylimy czoła przed kobietami, mężczyznami i dziećmi, których miliony tutaj i w innych miejscach zginęły z rąk narodowych socjalistów. Z testamentu ofiar wyrasta odpowiedzialność Niemiec, by bronić nienaruszalności ludzkiej godności – wszędzie i każdego dnia. Ta odpowiedzialność nigdy się nie skończy” –  napisał minister Heiko Maas w muzealnej księdze pamiątkowej.

Delegacja zwiedziła fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie znajdują się podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz: Żydach, Polakach, Romach, sowieckich jeńcach wojennych i przedstawicielach innych narodowości, a także gdzie opisany jest proces zagłady Żydów. Znajdują się tam m.in. fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier z maja 1944 r., model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5 goście zobaczyli osobiste przedmioty należące ofiar, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne. Delegacja odwiedziła także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

Na trasie wizyty znalazła się także czasowa wystawa „Porządek i zagłada” poświęconą roli policji w nazistowskich Niemczech. Składa się na nią 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i partię nazistowską w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji. Eskpozycja ta została przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münster, na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych.

W drugiej części goście odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszli wzdłuż rampy kolejowej, na której lekarze SS dokonywali selekcji Żydów, a także zobaczyli ruiny komory gazowej i krematorium II. Heiko Maas złożył znicz na pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

Na terenie Auschwitz II-Birkenau minister spraw zagranicznych Niemiec mógł także zobaczyć, jak przebiegają prace konserwatorskie dwóch murowanych baraków więźniarskich, które finansowane są ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau. Niemcy są jednym z krajów, które wsparły Fundusz Wieczysty służący finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Budżet federalny oraz niemieckie landy wsparły Fundację kwotą 60 milionów euro.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend