Informacje, Kultura

AUSCHWITZ. Przewodniczący chińskiego parlamentu Zhang Dejiang odwiedził Muzeum Auschwitz

Zhang Dejiang, Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej wraz z delegacją odwiedził w sobotę 15 lipca 2017 r. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Delegacja zwiedziła muzealną ekspozycję, m.in. rezerwatowe bloki 2 i 3, ukazujące warunki w jakich przetrzymywani byli więźniowie, blok 4 poświęcony Zagładzie Żydów, gdzie znajdują się m.in. model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5 goście zobaczyli osobiste przedmioty rabowane przez esesmanów ofiarom, które odnaleziono w magazynach zaraz po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne. Delegacja odwiedziła także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie, przewodniczący Zhang Dejiang złożył wieniec i oddał hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. „Nigdy nie powinniśmy zapominać rzeczy poczynionych przez faszystowskich wrogów” – napisał w muzealnej księdze pamiątkowej Zhang Dejiang.

W ostatnich latach liczba odwiedzających Miejsce Pamięci z Chin systematycznie rośnie. W ubiegłym roku było to ponad 12 tysięcy osób.

Auschwitz.org
Foto: Marek Lach

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend