Kultura

AUSCHWITZ. 5,5 mln dolarów na Centrum Obsługi

Ważne wsparcie finansowe pomoże w rozbudowie infrastruktury obsługi osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Umowę przekazania 5,5 miliona dolarów na ten cel pomiędzy Muzeum a Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation podpisali w Nowym Jorku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński oraz darczyńcy: Ronald S. Lauder i Joel Citron – w imieniu swoim i żony Ulriki. Środki te pozwolą zrealizować jeden z komplementarnych projektów nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Podpisując porozumienie o wsparciu finansowym dla Muzeum, Piotr M. A. Cywiński podkreślał: – Projekt nowego Centrum Obsługi Odwiedzających jest projektem na miarę XXI wieku. W ramach tej nowej infrastruktury powstanie nie tylko nowy parking, czy nowe wejście do Muzeum, ale także nowa przestrzeń wystawiennicza, kino oraz hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu. Tak ambitnie zarysowanych inwestycji nie bylibyśmy w stanie zrealizować bez pomocy darczyńców prywatnych – ludzi, którzy w całej rozciągłości i bardzo odpowiedzialnie czują, jak wielką rolę ma do odegrania pamięć.

Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Kwotę 5 milionów dolarów przekazał Ronald S. Lauder, który już od kilkudziesięciu lat jest darczyńcą i wspiera misję Miejsca Pamięci. – Zachowanie Auschwitz-Birkenau jest jednym z moich największych osobistych priorytetów od momentu, gdy po raz pierwszy przeszedłem przez bramę „Arbeit Macht Frei”. W latach 80-tych zobaczyłem, ile jeszcze jest do zrobienia, aby je utrzymać i zrozumiałem, że w krótkim czasie nie pozostanie nic, co mogłyby zobaczyć przyszłe pokolenia. Jeśli nie pozostałoby nic do zobaczenia, ludzie nigdy nie uwierzyliby w to, co się tutaj wydarzyło – mówił Ronald S. Lauder. – Jedynym sposobem, w jaki możemy zapobiec kolejnemu Szoa, jest edukacja oraz sprawienie, by jak najwięcej ludzi stało się świadkami tego strasznego miejsca, w którym rozegrały się najgorsze okrucieństwa znane ludzkości. Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających będzie integralną częścią doświadczenia i umożliwi odwiedzającym świadome przejście do historycznej przestrzeni Auschwitz-Birkenau – dodał Ronald S. Lauder

Pół miliona dolarów przekazał Joel Citron oraz jego żona Ulrika, będący też już wcześniej darczyńcami Miejsca Pamięci. Joel Citron, członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation mówił: – Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi.

Obecnie w Muzeum realizowanych jest wiele dużych i ważnych inwestycji takich jak np.: Globalny Plan Konserwacji, nowa wystawa główna, nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, czy projekt zmiany wystawy polskiej. Prawie pięciokrotny wzrost ilości osób chcących poznać historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wymusza także zmianę przyjęcia i obsługi odwiedzających. Stąd realizacja będącego obecnie na etapie przetargów części projektu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających powstającego dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzenie nowej przestrzeni dla obsługi i przyjęcia odwiedzających w bezpośredniej bliskości Muzeum będzie możliwe w przeciągu najbliższych kilku lat.

Auschwitz.org / foto Marek Lach

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. nie pisz do nikogo gnoju ze jest antysemitą , przytocz tore i nakazuj zachwyt nad tym czym czym jest nie żyd dla żyda , to twój matecznik , tutaj nie masz prawa być gdzie Polaków mordowano , może jak ganobis za hitlerowca podasz się w jego filmie na żenująco niskim poziomie bo to by ci pasowało , jeżeli ktoś chce zniszczyć pamięć o cierpieniu Polaków a jest żydem to jak mam o tym mówić że nie jest żydem , jak dureń piszesz o hejcie , mówi ktoś prawdę to go hejtem nazywacie , patent idioty

 2. A zatem czekamy na powstanie Centrum i podziemnego tunelu,
  prowadzących do Muzeum Auschwitz.

 3. @@przybyłem, zobaczyłem
  21 sierpnia 2019 o 20:11
  Nie, wjazd do muzeum będzie od strony łącznika z drogi ekspresowej S-1, od strony Rajska. O ile oczywiście droga ta kiedykolwiek powstanie.

  Do czasu wybudowania obwodnicy Muzeum będzie, zamknięte czy zwiedzających będą donosić w koszykach?

 4. Darczyńca Ronald Lauder, jak przeczytałem w internecie, jest także zwolennikiem ponownego osiedlenia się Żydów w naszym kraju i odrodzenia się kultury żydowskiej w Polsce.

 5. Nie, wjazd do muzeum będzie od strony łącznika z drogi ekspresowej S-1, od strony Rajska. O ile oczywiście droga ta kiedykolwiek powstanie.

 6. Muzeum jest na terytorium Polski, a decyzje nie podejmuje Polska. To inni decydują, kto jest dyrektorem Muzeum, jaki regulamin obowiązuje. Ludzie petycje piszą, minister, premier nic nie może, a rodziny swoich przodków nie mogą uczcić godnie.

 7. Polska nieustannie wydaje pieniądze, a Polacy nie mogą wejść na teren obozu z flagami Polski. Kto stworzył tak nieludzki regulamin.

 8. czy to prawda że dojazd do nowo powstającego centrum odbywać się będzie ul. W. Oświęcimia i Obozową?

 9. miejsce gdzie mozna bezkarnie oczerniac polakow to samo w muzeum polin mowi sie turystom zagranicznym ze to zydzi zalozyli panstwo polskie i dlatego polacy sa antysemitami zklamuja historie a kolejne rzady nic z tym nie robia…..

 10. Kto teraz posprząta na osiedlu. Zapewne podniesie prezydent opłaty za śmieci aby ZUK miał za co sprzątać po turystach z Krakowa. Strefa sprzątania przez Obóz do 5 km za ich kaskę a nie nasze podatki. Ciekawe ile wpłynie podatków do kasy miejskiej z tej inwestycji. „0”

 11. Miliarder Jeffrey Epstein w ubiegłą sobotę popełnił samobójstwo w celi więziennej w Nowym Jorku.

 12. Warto w Google wpisać:
  miliarder Jeffrey Epstein, który kilka dni temu zmarl w celi więziennej i mający z nim powiazania Ronald Lauder, który przekazal 5 milionów dolarów na centrum obsługi turystów, które Muzeum Auschwitz zamierza budować na terenie dawnego PKS-u w Oświęcimiu.

 13. Raport Whitney Webb w sprawie Jeffreya Epsteina – lektura warta uwagi w związku z nazwiskami donatorów.

 14. Mowa ciała osób widniejących na tym zdjęciu mówi więcej niż opasłe elaboraty.

 15. Obecne kierownictwo Muzeum Auschwitz albo przejdzie do historii
  jako niezwykle zasłużone w tworzeniu go od nowa, albo całkowicie poniesie niepowodzenie w swoich poczynaniach. Czas pokaże, która z tych ocen jest słuszna.

 16. A ty byś pozamykał wszystko na Zasolu, bo za blisko obozu i zrobił z Oświęcimia jedną wielką strefę. Czy ty w ogóle jesteś Polakiem?

 17. Koło krematorium nr 1 powstanie m.in. restauracja, bo przecież turyści muszą się gdzieś żywić w tym nowym centrum obsługi odwiedzających.

 18. Dobrze że przekazali w dolarach, a nie w złotówkach, ponieważ złoty w ostatnich dniach mocno dołuje (już prawie 4 PLN za 1 USD) Oczywiście nie dlatego, że rząd drukuje nieprzytomnie pieniądze na plusy przed wyborami, tylko ponieważ to spisek Żydów, cyklistów i lgtb. .

 19. Te miliony dolarów, kochani antysemici, zostaną ostatecznie skonsumowane przez polskie firmy budowlane, nieprawdaż?

 20. W dniu 19.04.1996r. Izrael Singer – wieloletni sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów, oskarżony później o różne defraudacje majątku – ogłosił, że jeśli Polska nie spełni jego żądań, będzie upokarzana na arenie międzynarodowej. Tak zaczął się atak Przedsiębiorstwa Holokaust na Polskę. W istocie, akty antypolonizmu są coraz częstsze – próbuje się relatywizować i zakłamywać historię. Bohaterski naród polski zrównuje się z niemieckimi nazistami. Wmawiane są nam zbrodnie, których nigdy się nie dopuściliśmy. Wszystko to, by wymusić na Polsce wypłatę odszkodowań w wysokości co najmniej 65mld$. W obliczu szykowanej nam przez Donalda Tuska wielkiej hucpy, nieformalny front walki o prawdę i pieniądze polskiego podatnika mówi STOP. Tak dalej być nie może! Jako naród musimy dać zdecydowany odpór, wbrew prożydowskiej propagandzie mediów polskojęzycznych, wbrew żydowskiemu lobby w USA.

 21. Inwestycja mocno kontrowersyjna, naruszające strefę ochronną Muzeum Auschwitz.

 22. Turyści jak to turyści, robią bałagan, tak jak np. przed Jasną Górą. Tam to dopiero jest śmietnik.

 23. Ciekawe czy pomyślą o pojemnikach na śmieci bo od pewnego czasu turyści od ul. Leszczynskiej robią totalny bałagan a muzeum udaje że problemu nie widzi .

Send this to a friend