Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Dołączą oni do grupy byłych polskich więźniów obozu, którzy przyjadą do Miejsca Pamięci 27 stycznia 2020 r.
– O Auschwitz najwięcej nam, powojennym, przekazali Ocalali. To oni utworzyli po wojnie Miejsce Pamięci, to oni spisali ową historię, to oni stali się fundamentem naszej pamięci. 27 stycznia 2020 roku, a więc 75 lat po Auschwitz, nadal duża grupa Ocalałych, dzięki Ronaldowi S. Lauderowi i innym darczyńcom, będzie z nami wszystkimi obchodzić rocznicę wyzwolenia. 27 stycznia: to jest najważniejsza data tego Miejsca, wspólna dla wszystkich byłych więźniów, zarówno z Polski, jak i z całego świata – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński.
– Dla zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz najważniejsza jest obecność ocalałych w tym straszliwym miejscu. Oni są bezpośrednim łącznikiem, świadkami tej przerażającej zbrodni. Dlatego jestem gotów zrobić wszystko, aby przyjechali oni na rocznicę. Świat powinien ich zobaczyć, świat powinien ich usłyszeć, świat powinien pamiętać – powiedział Ronald S. Lauder.
Pierwsze plany Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation zakładały, iż delegacja byłych więźniów liczyć będzie 75 osób – każdy z jedną osobą towarzyszącą. Darczyńcy przekazali jednak środki, które pozwoliły na powiększenie tej grupy do 120 świadków historii. Do tej pory swój udział zapowiedziało 55 ocalałych z USA, 15 z Kanady, 15 z krajów europejskich, 10 z Izraela oraz 1 z Australii.
– Przyjazd do Miejsca Pamięci na 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz jest niezwykle ważny. Musimy pamiętać o mężczyznach, kobietach i dzieciach tam zamordowanych. Trzeba opowiedzieć światu o wszystkich okrucieństwach, które miały tam miejsce – powiedział Rachmil Hakman, ur. w 1925 r. w Radomiu. Do Auschwitz został deportowany w czerwcu 1942 r. 18 stycznia 1945 r. wyszedł z obozu w marszu śmierci, a wyzwolony został 6 maja 1945 r. w małej wiosce pod Greifenbergiem.
– Wszyscy powinni pamiętać o tym, co stało się w Auschwitz-Birkenau. Jest co raz mniej tych, którzy mogą jeszcze dać osobiste świadectwo. Takie zło nie może się powtórzyć – dodał Hakman.
Pochodzący z Żarek Mike Bornstein został deportowany do Auschwitz w lipcu 1944 r. W obozie przebywał do wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. – Większość życia próbowałem zapomnieć o Auschwitz i o tym, dlaczego mam na przedramieniu wytatuowany numer. Wolę skupiać się na radośniejszych rzeczach – mam bowiem dziś szczęśliwe życie. Jestem jednym z najmłodszych ocalałych, jednym z ostatnich jeszcze żyjących. Obecność na 75. rocznicy jest moim obowiązkiem. Chcę pokazać, że tam byłem i przetrwałem, że nie możemy zapomnieć o tym, co wydarzyło się w Auschwitz. Chcę także przekazać przesłanie optymizmu i siły narodu żydowskiego. W Miejscu Pamięci Auschwitz będę z jednym z moich dwunastu wnucząt – powiedział.
– Na całym świecie ludzie są dyskryminowani – nie tylko Żydzi, ale także wiele różnych mniejszości. To musi się skończyć. O Holokauście należy pamiętać, aby nikt nie zapomniał, co może się wydarzyć, kiedy rozpętuje się nienawiść. Mam nadzieję, że upamiętnienie rocznicowe przypomni ludziom o tym, że z niesprawiedliwością należy walczyć, a do innych ludzi trzeba odnosić się z szacunkiem i tolerancją – podkreślił Mike Bornstein.
Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Wspiera ona działania działającej w Polsce Fundacji Auschwitz-Birkenau.
27 stycznia 2020 r. byli więźniowie zasiądą w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.
Rok 2020 będzie rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.
auschwitz.org
Hotin jak zwykle kłamie.
hotin,głąbie popraw pisownię.Mimo tego co twoja partia myśli o polakach,naród to nie stado baranów.