Informacje

Aparat ortodontyczny – jaką dietę powinniśmy stosować?

Wiele osób zastanawia się, co właściwie można jeść w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Powinniśmy jednak wiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju aparatu. W przypadku zdejmowanego modelu nie musimy przejmować się specjalną dietą. Jednak, jeżeli mamy stały aparat na zęby, to bardzo ważne jest to, co jemy. Przede wszystkim dlatego, że tylko dzięki temu będziemy mogli utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, jakie produkty powinniśmy omijać, a jakie dalej możemy jeść.

Początkowa dieta

Musimy pamiętać o tym, że na samym początku po założeniu stałego aparatu ortodontycznego możemy odczuwać ból i lekki dyskomfort. Właśnie dlatego jedzenie nie sprawa przyjemności, zwłaszcza wtedy, gdy musimy pogryźć jakieś twarde produkty. Zatem powinniśmy już wcześniej przygotować się na krótką dietę. Oczywiście jej czas powinien być uzależniony od tego, jak długo będziemy odczuwali ból. Wtedy warto oprzeć się na płynnych posiłkach lub takich, które są maksymalnie rozdrobnione. Do dyspozycji mamy np. kremy z dyni lub pomidorów, a także pasty warzywne, purée i miękkie pulpety rybne.

Wybierzmy dobrego specjalistę

Bardzo ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na właściwego specjalistę, który będzie zajmował się naszym uzębieniem. To właśnie ten aspekt zadecyduje o tym, jaki efekt uzyskamy. W końcu to od doświadczenia i umiejętności ortodonty zależy, jak będzie przebiegał cały proces leczenia. Bardzo ważne jest także to, że u dobrego specjalisty uzyskamy odpowiedzi na wiele pytań, które mogą dotyczyć prawidłowej diety. Właśnie dlatego tak ważny jest rozsądny wybór, a więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie ortolingwa2.pl.

Jakie produkty należy unikać w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego tak naprawdę najważniejsze jest to, żebyśmy wiedzieli, jakie produkty spożywcze należy unikać. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów z resztkami jedzenia, które zostanie między drutami aparatu. Zwróćmy też uwagę na to, że higiena jamy ustnej, gdy mamy założony aparat na zębach, jest naprawdę trudna. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, które produkty należy unikać.

Słodycze

Oczywiście słodycze zawsze szkodzą naszemu uzębieniu, dlatego powinniśmy ograniczać jego ilość. Jednak w przypadku, gdy nosimy aparat ortodontyczny, to pamiętajmy o tym, że w takiej sytuacji leczenie często jest bardziej bolesne. Dlatego starajmy się nie doprowadzić do rozwoju próchnicy. Ważne jest także to, że wszelkiego rodzaju słodycze, które się ciągną, przywierają w nieestetyczny sposób do drutów. Wtedy bardzo trudno jest je usunąć.

Twarde produkty

Stały aparat na zęby może powodować większą nadwrażliwość na ból. Szczególnie od razu po jego założeniu oraz po wizycie u specjalisty. Dlatego starajmy się ograniczyć pożywanie m.in. pestek z dyni. Pamiętajmy też o tym, że w trakcie ich jedzenia może dojść do odklejenia się zamków lub pierścieni.

artykuł zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend