Informacje

5 zasad efektywnej nauki angielskiego

Nauka szybka i efektywna jest tym, co każdy uczący się chciałby osiągnąć. Jak uczyć się, aby nauka rzeczywiście przynosi efekty w szybkim tempie? Czy efektywna nauka jest możliwa? Jak w krótkim czasie opanować bardzo szeroki zakres materiału? Te i wiele innych pytań zadaje sobie każdy, kto podejmuje się zadania, jakim jest nauka języka angielskiego.

Język angielski jest tak powszechnie używany w naszym kraju, że można powiedzieć, iż przestał posiadać znamiona języka obcego. Umiejętność posługiwania się językiem jest nie tylko pożądana w karierze zawodowej, ale również w życiu prywatnym. Podczas wyjazdu za granicę, chociażby na wakacje znajomość języka angielskiego jest czymś wręcz nieodzownym. Język angielski jest ojczystym językiem dla ponad trzystu milionów ludzi na całym świecie. Jest to język powszechnie używany nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w wielu innych krajach. Od dwudziestego wieku język angielski stał się językiem będącym najczęściej używanym w komunikacji międzynarodowej. Dla przeciętnego mieszkańca Polski język angielski także stał się elementem codzienności. W tym języku jest bardzo wiele ciekawych stron w Internecie, jest to język bardzo często używany w kontaktach biznesowych. W języku polskim jest duża liczba słów wywodzących się z języka angielskiego takich jak przykładowo: baseball, image, quiz.  Poniżej zobacz jak uczyć się angielskiego i robić to sprawnie i szybko. Co zrobić, aby nauczyć się języka angielskiego w sposób przynoszący rezultaty? Poniżej pięć zasad jak uczyć się języka angielskiego.

  1. Pierwszą zasadą jest systematyczność, najlepsza efekty daje codzienna nauka. Poświęcać na nią nie trzeba bardzo dużej czasu, najważniejsze, aby nauka odbywała się regularnie. Nie każdy jest systematyczny z natury, jest to jednak cech, którą można w sobie wypracować. Systematyczność w nauce języka angielskiego to ustalenie sobie czasu, jaki chce się poświecić na naukę każdego dnia, a potem konsekwentnie trzymać się swojego planu. Obowiązki zawodowe i osobiste należy tak zaplanować, aby ich wykonywanie umożliwiało systematyczną naukę języka angielskiego.
  2. Druga zasadą jest jasne określenie sobie celu, jaki chce się osiągnąć. Cel większy najlepiej jest podzielić na mniejsze cele. Takim przykładowym celem długoterminowym może być na przykład wyjazd na wakacje zagraniczne. Podczas kolejnych mijających najlepiej jest realizować pomniejsze cele, które w rezultacie będą prowadziły do osiągnięcia celu głównego, jakim będzie wyjazd. Celem krótkoterminowym może być na przykład umiejętność zrobienia zakupów w języku angielskim.
  3. Trzecią zasadą jest wybór odpowiedniego nauczyciela. Dobry nauczyciel języka angielskiego daje bardzo duży zastrzyk energii i motywuje do systematycznej nauki języka angielskiego. Najlepszą opcja będzie oczywiście sytuacja, kiedy trafi się do nauczyciela z pasją. Idealny nauczyciel powinien posiadać takie cechy jak umiejętność nawiązywania relacji, umiejętność motywowania, kreatywność. Dobry nauczyciel jest zawsze perfekcyjnie przygotowany do zajęć, cechuje go również punktualność i dobrze jest, aby przy tych wszystkich wymienionych cechach posiadał dodatkowo poczucie humoru. Dobrym sposobem na naukę języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym są zajęcia z native speakerami, które umożliwiają kontakt z językiem potocznym. Zajęcia z native speakerami to także sposób na pozbycie się bariery językowej.
  4. Czwarta zasada efektywnej nauki mówi o tym, aby jak najwięcej dać od siebie. W nauce języka angielskiego bardzo ważne jest, aby pokonywać swoje słabości takie jak na przykład lenistwo i brak samodyscypliny. Praca własna powinna polegać na zapamiętywaniu, przerabianiu i przypominaniu sobie wcześniej przerobionych tematów.
  5. Piąta zasad dotycząca efektywnej nauki języka angielskiego mówi o tym, że językiem trzeba się otaczać z ze wszystkich stron. Co to oznacza w praktyce? W głównej mierze chodzi o to, aby ze wszystkich stron docierały bodźce związane z językiem angielskim. Jak to zrobić? Nie jest to szczególnie trudne, dużo zależy od własnej pomysłowości. Przykłady otaczania się językiem angielskim to słuchanie muzyki, a także oglądanie filmów w języku oryginalnym. Bardzo duża rolę w otaczaniu się językiem angielskim odgrywają także portale społecznościowe. Dzięki nim można mieć stały kontakt z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym.  Kolejnym sposobem na to, aby jak najczęściej obcować z językiem są gry w tym języku. Najlepsze do tego typu nauki, odbywającej się trochę jakby przy okazji są gry typu RPG, oraz przygodówki. Granie w tego rodzaju gry zmusza do myślenia i wyciągania wniosków, co jest przydatne w zapamiętywaniu angielskich słówek i wyrażeń. Otaczanie się językiem angielskim to także oglądania podcastów i vlogów dostępnych w Internecie. Tego rodzaju materiałów jest całkiem sporo, najbardziej przydatne będą podcasty prowadzone przez native speakerów, oraz vlogi o tematyce, która znajduje się również w Twoim kręgu zainteresowań. Nie od dziś wiadomo, że o wiele łatwiej i szybciej jest się uczyć tego, co wzbudza zainteresowanie. Zamiast oglądać wiadomości po polsku, zacznij oglądać te w języku angielskim.

Najbardziej wartościowe kanały z wiadomościami to BBC i CNN. Kolejnym sposobem na otaczanie się językiem angielskim jest lektura angielskojęzycznych książek. Nie od razu trzeba sięgać po grube powieści, można zacząć od czytania krótkich książeczek, komiksów, na początku mogą to być nawet książki dla dzieci. Podobno, aby dobrze nauczyć cię mówić w danym języku to trzeba także nauczyć się w nim myśleć. Myślenie w języku angielskim zaczyna się w momencie, kiedy w myślach tworzysz sobie jakiś symbol, i prawie natychmiast pojawia się uczucie związane z danym symbolem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend