Kultura

CHEŁMEK. Ochoczo ruszyli sprzątać las Kamionka

W czwartkowe przedpołudnie pogoda nie odstraszyła społeczników, którzy punktualnie o godzinie 10 spotkali się w okolicach dawnego składowiska śmieci, aby wspólnie rozpocząć kolejną akcję. Tym razem Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku zorganizował sprzątanie lasu Kamionka, gdzie planowane jest utworzenie plenerowej wystawy obiektów militarnych z okresu II Wojny Światowej. Akcji sprzątania przodował Waldemar Rudyk, dyrektor MOKSiR. Na miejscu nie zabrakło potrzebnego sprzętu, takiego jak worki, rękawiczki i wiele innych oraz czegoś na pokrzepienie ciała i ducha w postaci kawy, herbaty i miłej atmosfery. Jeżeli pogoda pozwoli w piątek nastąpi powtórka sprzątania, również od godziny 10 do 17. Zachęcamy do udziału.

– Od kilku miesięcy w ramach programu „Masz Głos”, wspólnie z Gminą Chełmek oraz Nadleśnictwem Chrzanów podejmujemy starania, by osobliwe cmentarzysko dawnych schronów obserwacyjnych „Luftschutz-Splitterschutzzelle” stało się atrakcją turystyczną oraz świadectwem lokalnej historii. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy zechcą poświęcić choć kilkanaście minut na wspólne sprzątanie. Skąd się wzięły schrony w lesie Kamionka? Na terenie Chełmka, w lesie obok nieczynnego wysypiska śmieci, od kilkudziesięciu lat spoczywają betonowe cielska schronów. Niemieckie budowle militarne typu „Luftschutz-Splitterschutzzelle” rozmieszczone były w okresie okupacji na terenie fabryki i pobliskiego osiedla. W okresie powojennym z determinacją usuwano je z miejskiego krajobrazu. Ich solidna konstrukcja opierała się próbom kruszenia za pomocą młotów. Naoczni świadkowie twierdzą, że palono w ich wnętrzach ogniska a rozgrzane ściany polewano zimną wodą. Te zmagania również nie przyniosły rezultatów. Usunięto je dopiero za pomocą dźwigów i wywieziono do lasu – tłumaczą organizatorzy.

– Do obecnych czasów zachowało się dziewięć obiektów – osiem w lesie obok wspomnianego wysypiska na Kamionce, jeden w lesie „Gruszka”. Schrony zostały wykonane z nakazu okupanta w miejscowym zakładzie betoniarskim rodziny Szymutków. Przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami (Luftschutz-Splitterschutzzelle) nie służyły do walki, lecz do schronienia się osób, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie podczas nalotów (strażników, kolejarzy, energetyków itd). Poziome szpary w betonowych skorupach nie służyły jako luki strzelnicze, umożliwiały jedynie obserwację terenu – dodają.
Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz Głos”, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i partnerów. Pomysłodawca i koordynator: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Partnerzy: Nadleśnictwo Chrzanów, Gmina Chełmek, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Homo Faber, Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej, MZGK w Chełmku, wolontariusze.

Zdjęcia: Kamil Szyjka

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

Send this to a friend